Redakcja Polska

Wielkanoc w polskiej, wielojęzycznej rodzinie ze Szwajcarii

20.04.2025 10:06
Naszymi gośćmi są Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i pisarka oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech, bohaterowie jej książek. Razem tworzą wielojęzyczny i wielokulturowy dom. Mieszkali m.in. w Hiszpanii i na Malcie, skąd przenieśli się do Szwajcarii. Podzielą się z nami zwyczajami wielkanocnymi jakie obchodzone są w tych krajach.
Audio
  • Dziś specjalne, świąteczne wydanie naszej audycji. Naszym gościem jest ks. dr Marcin Kowalski z Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego. Mówimy o polskich tradycjach wielkanocnych i odwiedzamy miejsca, które łączą się ze tymi świętami [posłuchaj]
Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i pisarka oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i pisarka oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Halina Ostas/PRdZ

Dziś specjalne, świąteczne wydanie naszej audycji. Nie zabraknie w niej rozważań religijnych. Naszym gościem jest ks. dr Marcin Kowalski z Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego, z którym porozmawiamy o Wielkiej Nocy, która jest zwycięstwem nadziei, dobra nad złem i życia nad śmiercią.

Mówimy o polskich tradycjach wielkanocnych i odwiedzimy miejsca, które łączą się ze tymi świętami - wieś Wielkanoc w Małopolsce i Muzeum Pisanki w Ciechanowcu.

Wielkanocne tradycje są wśród Polaków podobne. Często jednak w różnych rodzinach kultywuje się różne obyczaje. Tak jest na Wileńszczyźnie. Nasz wileński korespondent Kamil Zalewski pytał o to młodych Polaków z Wilna.

Święta Wielkanocy w tym roku obchodzą, w tym samym czasie, chrześcijanie obrządku zachodniego i wschodnim. Co znaczy, że Zmartwychwstanie Pańskie świętuje również ponad pół miliona wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W Polsce jest ok. 320 prawosławnych świątyń, najwięcej we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Duże społeczności prawosławnych mieszkają w Białystoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, ale także w Łodzi, w Przemyślu, Lublinie, Zamościu, w okolicach Zielonej Góry, Szczecina i Wrocławia. W Warszawie działa siedem świątyń prawosławnych. Najnowsza z nich to Cerkiew Mądrości Bożej Hagia Sofia na warszawskim Ursynowie.

Z dyrygentem Bogdanem Kuźmiukiem i chórzystami w cerkwi Mądrości Bożej Hagia Sofia w Warszawie spotkała się Jolanta Śmiałowska.

Zapraszamy także na spotkanie z niezwykłą wielojęzyczną rodziną. Naszymi gośćmi są Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i pisarka, autorka książek „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny" i "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury" i najnowszej "Optymistka" oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech, bohaterowie tych książek.

Razem tworzą wielojęzyczny i wielokulturowy dom. Mieszkali m.in. w Hiszpanii i na Malcie, skąd przenieśli się do Szwajcarii. Podzielą się z nami zwyczajami wielkanocnymi jakie obchodzone są w tych krajach.

Magazyn "Widziane z Polski" przygotowała Halina Ostas.


Posłuchaj
60:02 Seen from Poland 20.04.25 r.mp3 Dziś specjalne, świąteczne wydanie naszej audycji. Naszym gościem jest ks. dr Marcin Kowalski z Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego. Mówimy o polskich tradycjach wielkanocnych i odwiedzamy miejsca, które łączą się ze tymi świętami [posłuchaj]

 

Życzymy Państwu wspaniałego wielkanocnego czasu i zapraszamy do słuchania!


Prawosławie w Polsce: nabożeństwo wielkanocne nie może odbyć się bez chóru

20.04.2025 08:50
Święta Wielkanocy w tym roku zbiegły się w czasie, w obrządku zachodnim i wschodnim. Co znaczy, że Zmartwychwstanie Pańskie świętują wyznawcy Kościoła Katolickiego oraz pół miliona wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, drugiej co do wielkości grupy wyznaniowej w kraju.

"Optymistka". Książka o niezwykłych podróżach w wiele zakątków świata

18.04.2025 13:00
Publikacja opowiada o 35. przeprowadzkach autorki w różne miejsca świata. Martyna Górniak-Pełech zabiera czytelnika w kolorową i bardzo optymistyczną podróż między innymi do Hiszpanii, Włoch, Luxemburga, Indii, Kuby, Peru oraz na Maltę i do Szwajcarii. "Optymistka" jest niezwykłą książką, o zderzeniu kultur i tradycji, o trudnościach emigranta, o cudownych ludziach, których autorka poznała na swojej drodze i o tym, czego się od nich nauczyła.

Jedyna w Polsce, jedna z trzech na świecie. Zapraszamy do wsi Wielkanoc w Małopolsce

20.04.2025 09:00
Według legendy, w Wielkanocy jest cudowne źródełko wypływające spod skał. W Wielki Piątek ludzie obmywali w jego wodzie twarz, aby świat ujrzeć w prawdzie i mieć dobry najbliższy rok.