Polskie Radio
Section05

Kościół i kultura

„Męczeństwo i miłość. W kręgu kultury przykościelnej”. Rozmowa z ks. Janem Sochoniem

W tym odcinku wysłuchamy rozmowy z księdzem Janem Sochoniem pod tytułem „Męczeństwo i miłość. W kręgu kultury przykościelnej”, która została nagrana w roku 2020 w ramach cyklu „Lumen – światło wiary i kultury”. Tematem audycji jest znaczenie kultury przykościelnej na rozwój duchowy księdza Popiełuszki, jego wybory życiowe oraz styl duszpasterstwa i nauczania.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół

Muzeum Dominikanów w Krakowie. Znajdują się tam dzieła najwyższej klasy

Muzeum Dominikanów w Krakowie to przykład przenikania się liturgii, teologii, sztuki, filozofii i historii. Klasztor dominikański, będący jego siedzibą, przez 800 lat był świadkiem trudnej i dumnej historii naszej ojczyzny. - W okresie komunizmu był to główny ośrodek, gdzie mogli schronić się wszyscy represjonowani i internowani - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o. Maciej Soszyński. Dziś można tu obejrzeć dzieła najwyższej klasy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków Jakub Domoradzki

"Estetyczno-metafizyczna, a nie polityczna". Publicysta o tetralogii Jorisa-Karla Huysmansa

- Książka mówi o konflikcie pomiędzy Kościołem a kulturą na przełomie XIX i XX wieku przyjmowanym w sytuacji zupełnie innych punktów wyjścia [...] Ten konflikt stwarza pewnego rodzaju ramy. O tyle mniej istotne, że tetralogia, o której mówimy jest tetralogią estetyczno-metafizyczną, a nie polityczną - mówił na antenie Polskiego Radia 24 krytyk literacki Wojciech Stanisławski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Kościół Kościół katolicki wiara religia

Święto Objawienia Pańskiego. Prof. Strzałkowska: symboliczne i jedno z najbardziej pierwotnych

- Ewangelia nie mówi o królach, lecz o mędrcach, którzy przybyli ze wschodu. Mają oni być symbolem tego, że uznają w Jezusie mesjasza i króla, oczekiwanego nie tylko przez wyznawców wywodzących się z judaizmu, ale przez cały świat. - mówiła prof. Barbara Strzałkowska, biblistka (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia wiara Kościół tradycja Dorota Kania

Uroczystości Objawienia Pańskiego. Ks. dr hab. Dariusz Oko: prawdy trzeba szukać ze wszystkich sił

- Bóg przychodzi do nas, by pokazać, jak żyć, jak się nawrócić, jak uczynić nasze zżycie pięknym, sensownym i owocnym, takim jakiego chciał dla nas, a my niestety od niego się odwróciliśmy. To jest główna tajemnica tego święta - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog, filozof. Gościem Adriana Klarenbacha był także prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog (KUL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia wiara Kościół tradycja Adrian Klarenbach

"Mają pokazać obecność Boga w transcendencji". Ks. dr Zenon Hanas o elementach święta Trzech Króli

- Bóg objawia się w ludzkiej rzeczywistości, dlatego obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego. Pisanie kredą na drzwiach liter, procesje inscenizujące Pochód Trzech Króli to elementy, które mają pokazać obecność Boga w transcendencji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. dr Zenon Hanas z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia wiara Kościół tradycja

"Światło, które rozjaśniło ciemność". Prof. Jerzy Miziołek o bożonarodzeniowej wystawie

- Pierwsze przesłanie wystawy opowiada o niesłychanym darze Boga, o cudzie inkarnacji. Większość obrazów przedstawia światło, które rozjaśniło ciemność - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki prof. Jerzy Miziołek. Gościem audycji był również teolog ks. prof. Jan Przybyłowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie chrześcijaństwo wystawa Jezus Chrystus światło