Polskie Radio
Section05

wybory 1989

4 czerwca świętem państwowym? "Polakom potrzebna jest celebracja wolności"

- Chciałbym, aby była to pamiątka tych odbytych 35 lat temu wyborów, w których Polacy drogą pokojową, drogą kartki wyborczej, bez przemocy, drogą swojej woli wyrażonej w jak najbardziej pokojowy i parlamentarny sposób, opowiedzieli się przeciwko kontynuacji komunizmu, a za wyborem demokracji i wolności - mówił w Polskim Radiu 24 Edward Nowak, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Komorowski Solidarność PRL Polskie Radio 24

Wybory 4 czerwca świętem narodowym? "Zmieniliśmy Polskę"

- Polska zmieniała się w sposób nieprawdopodobny. Mamy swoje problemy, to jest naturalne, ale Polska jest nie do poznania w porównaniu z tym, co było w 1989 r. również z punktu widzenia strategicznego, jesteśmy w UE, jesteśmy w NATO, to kompletnie inna sytuacja, To wszystko osiągnęło to pokolenie - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Janas, były opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 transformacja ustrojowa PRL historia Polski Zbigniew Janas

"To było dla mnie ogromne wyróżnienie". Wspomina minister łączności w rządzie Tadeusza Mazowieckiego

- Ludzie z byłej PZPR byli zazdrośni, że dostałem to stanowisko, ale to bardzo ludzkie i nic mnie już nie dziwi. Problemem nowego rządu był dramatyczny brak pieniędzy, dlatego namawiałem zagraniczne firmy do inwestowania w polską telekomunikację. I tak się stało, bo zainwestowały Alcatel, Siemens i inne firmy - powiedział Marek Kucharski, minister łączności w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Paweł Wojewódka sejm kontraktowy rząd Tadeusz Mazowiecki

"Autorytetu Tadeusza Mazowieckiego jako premiera nikt nie kwestionował". Wspomina Artur Balazs

- Dla mnie Tadeusz Mazowiecki był wielkim nauczycielem, profesorem i człowiekiem charyzmatycznym, z olbrzymim doświadczeniem, kochającym ludzi i ten czas udziału w jego rządzie to dla mnie chyba jeden z najlepszych okresów mojej publicznej działalności i aktywności - powiedział Artur Balazs minister bez teki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Paweł Wojewódka rząd Artur Balazs sejm kontraktowy

"Udział w rządzie Mazowieckiego był dla każdego ministra zaszczytem". Wspominał Andrzej Kosiniak-Kamysz, szef resortu zdrowia

- W rządzie Tadeusza Mazowieckiego oprócz ludzi "Solidarności" było także czterech ludowców, trzech polityków Stronnictwa Demokratycznego oraz czterech przedstawiciel PZPR, wszyscy dla dobra kraju postanowili wspólnie działać  - powiedział Andrzej Kosiniak-Kamysz, lekarz, były minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 polityka Tadeusz Mazowiecki Rząd RP sejm kontraktowy Paweł Wojewódka

Wybory 1989 r. Janusz Zemke: kompromis na krawędzi prawa

- To były najtrudniejsze wybory, byłem jak zbity pies (…) w przekonaniu, że kandyduję z drużyny, która przegrała nie tylko mecz, ale całą ligę (…). Jak się pojawiłem w Bydgoszczy, skąd kandydowałem, wiele osób nie podawało mi ręki. Były sytuacje, że koledzy ze szkoły przechodzili na drugą stronę ulicy. Rozumiem to, wcześniejsze czasy nie były łaskawe dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Zemke, poseł sejmu kontraktowego z list PZPR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka wybory w Polsce Solidarność Janusz Zemke PZPR

Czerwiec '89. Fedorowicz: najwspanialszy miesiąc w życiu

- Całe moje świadome życie od początku aż do 1989 r. było naznaczone świadomością braku niepodległości, świadomością życia w systemie gospodarczym, który uważałem za paranoiczny. Cały czas mi to doskwierało, starałem się robić wszystko, by temu stanowi rzeczy zaradzić i nagle 4 czerwca odniosłem zwycięstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Fedorowicz, satyryk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka wybory w Polsce Solidarność Jacek Fedorowicz

Opowieść o wolności i marzeniach – reportaż Joanny Bogusławskiej

Jacek Pietrzyk od wielu lat prowadzi fundację Obywatel. Już przed 1989 rokiem zaangażował się w prace Komitetu Obywatelskiego w Ursusie. Jacka Kuronia poznał kiedy miał 16 lat, był wtedy uczniem liceum Batorego. Przynosił opozycjoniście jedzenie, gdy ten ukrywał się przed organami ścigania. Te spotkania zmieniły jego życie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Joanna Bogusławska PRL reportaż pr poleca Jacek Pietrzyk

Joanna Szczepkowska o 4 czerwca 1989 roku: nikt wtedy nie przypuszczał, że to będzie aż takie zwycięstwo

W przeddzień 35. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, znakomita aktorka Joanna Szczepkowska w audycji "Ludzie" opowiadała o atmosferze tamtych dni, ale także o tym, co to znaczyło żyć w PRL-u, w Polsce stanu wojennego, o obawach, które towarzyszyły momentowi przełomu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś joanna szczepkowska PRL 1989 Solidarność historia Polski Adam Michnik sejm kontraktowy stan wojenny Tadeusz Mazowiecki

POLSKIE RADIO 24 "Sukces na drodze do wolności". Wałęsa o wyborach 4 czerwca

- Musieliśmy zgodzić się na "połamaną demokrację", ale to był sukces na drodze do wolności - mówił w Polskim Radiu 24 były prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Podkreślał, że trzeba dbać o to, by młodzież rozumiała dobrze obecną sytuację polityczną, a zwłaszcza jeśli chodzi o Rosję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Lech Wałęsa polityka historia Polski

Wybory 4 czerwca 1989. Jan Krzysztof Bielecki: Polacy chcieli zmiany

- Polacy przede wszystkim zdecydowali się pójść na wybory. Zagłosowali. Powiedzieli, że chcą zmiany - żeby przyszła "Solidarność" i kontrolowała rząd. A w Sejmie zaczęły się budzić demokratyczne postawy wśród niektórych koalicjantów PZPR-u - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia były opozycjonista Jan Krzysztof Bielecki.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA Jan Krzysztof Bielecki transformacja ustrojowa Karol Surówka historia Polski

POLSKIE RADIO 24 Komorowski: 4 czerwca powinien być świętem państwowym

- Od wyborów czerwcowych 1989 r. rozpoczęła się polska droga, która prowadziła do pełnej suwerenności naszego państwa, droga wolności do zamiany ustrojowej, także obywatelskiej i demokracji, droga ku normalnemu wolnemu rynkowi i gospodarce - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Komorowski, były prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sylwia Białek Bronisław Komorowski transformacja ustrojowa