Polskie Radio
Section05

Zbigniew Bujak

Zbigniew Bujak o postulatach sierpnia '80. "To był program dla Polski"

- 31 sierpnia 1980 r. wszyscy byliśmy razem. Dziś to jest nie do wyobrażenia. To był okres jedności, wtedy zawiązało się swoiste braterstwo międzypokoleniowe, mieliśmy po dwadzieścia kilka lat, ale współpracowaliśmy z ludźmi 40- czy 50-letnimi, ale też weteranami polskiej polityki. Byliśmy pokoleniem jednego, solidarnościowego ruchu - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Bujak, opozycjonista w czasach PRL, poseł na Sejm, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Mazowiecki 1989 transformacja ustrojowa PRL historia Polski

Tymczasowa Komisja Koordynacyjna. Serce podziemnej Solidarności

- Autorytet TKK był uznawany przez wszystkich. Przez "Solidarność", przez reprezentacje zagraniczne, przez Lecha Wałęsę i można by, porównując do wydarzeń historycznych, powiedzieć, że to było coś takiego jak Rząd Narodowy w powstaniu styczniowym – mówił Henryk Wujec w Polskim Radiu w 2007 roku. 42 lata temu powstała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Solidarność stan wojenny Władysław Frasyniuk Bogdan Lis HISTORIA

Z. Bujak: nie przewidzieliśmy użycia wojska do rozbicia Solidarności

- Nie przewidziałem, że do rozbicia Solidarności może być użyte wojsko. To przekraczało moją wyobraźnię. Wyobrażaliśmy sobie różne scenariusze, ale nie to, że wojsko będzie użyte, i że da się go użyć - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Bujak, legendarny działacz Solidarności. Gośćmi nowej audycji PR24 "Niepokonani. Opozycja PRL" byli również historyk prof. Andrzej Paczkowski i Jerzy Kropiwnicki, również działacze opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 opozycja demokratyczna PRL POLSKA społeczeństwo stan wojenny HISTORIA historia Polski historia PRL Andrzej Paczkowski Jerzy Kropiwnicki

"Jarosław Kaczyński to współtwórca Solidarności"

- Dzisiejszy wstrząsający podział na scenie politycznej jest dla mnie podziałem w naszym obozie. Jarosław Kaczyński to jeden ze współtwórców Solidarności, to on konstruował koalicję rządu Mazowieckiego, to on wspierał kampanię Wałęsy - przypomina Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w PRL.
Zobacz więcej na temat:  1989 demokracja komunizm opozycja demokratyczna Piotr Gociek polityka PRL Solidarność transformacja ustrojowa

Nagrody dla liderów wolnej Białorusi. "Teraz kolejne zadania przed wami"

Niezależny portal Karta'97 wręczył nagrody dla wybitnych osobowości społeczności demokratycznej na Białorusi. W tym roku otrzymali je "za osobiste męstwo” dziennikarka Swietłana Kalinkina, były więzień polityczny Ihar Aliniewicz, inicjatywa studencka z Mińska "Studenty protiw”, a za "odwagę w twórczości artystycznej” - zespół Krambambula, którego liderem jest Liawon Wolski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś prawa człowieka Raport Białoruś Wiktor Ross wolność słowa

"Współczynnik Chlebowskiego" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Elżbieta Chlebowska z wykształcenia jest etnografem. Jej mąż Tomasz Chlebowski - astronomem. Obydwoje od czasów studenckich byli zaangażowani w działalność opozycyjną. Tak się poznali. Pochodzą z rodzin o patriotycznych korzeniach, uważali więc, że ich obowiązkiem jest czynne uczestniczenie w sprawach społecznych i politycznych. Tomasz Chlebowski działał w Komitecie Obrony Robotników. W stanie wojennym zaangażował się w podziemną Solidarność. M.in. ochraniał Zbigniewa Bujaka, gdy ten się ukrywał. Nawet jako Bujak został schwytany i uwięziony na Rakowieckiej do momentu, kiedy służby odkryły pomyłkę. Córki bohaterów z zazdrością mówią, że ich rodzice żyli w ciekawych czasach, a one...
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Urszula Żółtowska-Tomaszewska