Polskie Radio
Section05

sejm kontraktowy

"To było dla mnie ogromne wyróżnienie". Wspomina minister łączności w rządzie Tadeusza Mazowieckiego

- Ludzie z byłej PZPR byli zazdrośni, że dostałem to stanowisko, ale to bardzo ludzkie i nic mnie już nie dziwi. Problemem nowego rządu był dramatyczny brak pieniędzy, dlatego namawiałem zagraniczne firmy do inwestowania w polską telekomunikację. I tak się stało, bo zainwestowały Alcatel, Siemens i inne firmy - powiedział Marek Kucharski, minister łączności w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Paweł Wojewódka rząd wybory 1989 Tadeusz Mazowiecki

"Autorytetu Tadeusza Mazowieckiego jako premiera nikt nie kwestionował". Wspomina Artur Balazs

- Dla mnie Tadeusz Mazowiecki był wielkim nauczycielem, profesorem i człowiekiem charyzmatycznym, z olbrzymim doświadczeniem, kochającym ludzi i ten czas udziału w jego rządzie to dla mnie chyba jeden z najlepszych okresów mojej publicznej działalności i aktywności - powiedział Artur Balazs minister bez teki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Paweł Wojewódka rząd Artur Balazs wybory 1989

"Udział w rządzie Mazowieckiego był dla każdego ministra zaszczytem". Wspominał Andrzej Kosiniak-Kamysz, szef resortu zdrowia

- W rządzie Tadeusza Mazowieckiego oprócz ludzi "Solidarności" było także czterech ludowców, trzech polityków Stronnictwa Demokratycznego oraz czterech przedstawiciel PZPR, wszyscy dla dobra kraju postanowili wspólnie działać  - powiedział Andrzej Kosiniak-Kamysz, lekarz, były minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 polityka Tadeusz Mazowiecki Rząd RP wybory 1989 Paweł Wojewódka

Joanna Szczepkowska o 4 czerwca 1989 roku: nikt wtedy nie przypuszczał, że to będzie aż takie zwycięstwo

W przeddzień 35. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, znakomita aktorka Joanna Szczepkowska w audycji "Ludzie" opowiadała o atmosferze tamtych dni, ale także o tym, co to znaczyło żyć w PRL-u, w Polsce stanu wojennego, o obawach, które towarzyszyły momentowi przełomu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś joanna szczepkowska PRL 1989 Solidarność wybory 1989 historia Polski Adam Michnik stan wojenny Tadeusz Mazowiecki

Prof. Roszkowski: 4 czerwca jest ważnym krokiem ku wolności

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Zarówno ich data, jak i zasady wyborów, ustalono podczas obrad Okrągłego Stołu. Wybory do Senatu, którego funkcjonowanie przywrócono po 45 latach, były całkowicie wolne. W Sejmie strona partyjno-rządowa miała zagwarantowane 65 procent miejsc. Dlatego wybrany wtedy sejm nazywany jest "kontraktowym", a same wybory – częściowo wolnymi.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka historia Polski wybory 1989 Solidarność Wojciech Roszkowski