Polskie Radio
Section05

III RP

31 lat temu wojska rosyjskie opuściły Polskę

- Jeśli wyłączyć okres międzywojenny, to żołnierze rosyjscy byli na terytorium Polski od początku XVIII wieku - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Janusz Onyszkiewicz. 17 września 1993 r. zakończyła się trzyletnia operacja wycofywania z Polski Północnej Grupy Wojsk. Wyjechało w sumie 56 tys. byłych radzieckich żołnierzy, setki czołgów, transporterów, dział i moździerzy, a także ponad 200 samolotów i śmigłowców.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski ZSRR 17 września 1939 Rosja Polskie Radio 24

Ostatnie dni katowni Gestapo. 80. rocznica likwidacji więzienia na Pawiaku

– Kiedy już wyraźnie było słychać sowieckie armaty pod Warszawą, wydawało nam się, że Niemcy po prostu zlikwidują nas, wysadzą Pawiak w powietrze i cała historia warunków, jakie tam istniały, ulegnie zatarciu – wspominał były więzień w nagraniu z Archiwum Polskiego Radia. 30 lipca 1944 Niemcy rozpoczęli likwidację więzienia na Pawiaku. Blisko 2000 więźniów wysłano do obozów koncentracyjnych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA okupacja niemiecka Warszawa II wojna światowa Pawiak Niemcy zbrodnie wojenne

Najciekawsze filmy o Polsce po roku 1989 - ranking subiektywny

- Z kinem III RP było trochę tak, że myśmy się zacieklej przez te 35 lat kłócili o rzeczy, których w nim nie było, niż o rzeczy, które w nim były. Przypominam sobie niezliczone dyskusje, postulaty czego nam brakuje, kiedy wreszcie postanie film taki czy śmaki. Te dyskusje bywały dużo bardziej zacięte i gorętsze od dyskusji na temat rzeczy, które faktycznie powstawały i coś wyjaśniały - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek w rocznicę wyborów 4 czerwca '89.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Adriana Prodeus Dwójka FILM KULTURA

Marek Nowakowski: celne słowo jest jak obraz, zostaje w pamięci

– Żywioł języka mówionego, wraz z kilkoma innymi przyczynami, stał się dla mnie zasadniczym bodźcem do pisania. Celne słowo, nawet jedno, w połączeniu z człowiekiem, jego wyglądem, zachowaniem, działało jak obraz, zostawało w pamięci – mówił Marek Nowakowski w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia z 1993 roku.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura KSIĄŻKA książki PRL pisarz przestępczość Warszawa miasto proza opowiadanie HISTORIA

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita II RP

Wyrok ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Igor M., ps. "Patyk", prawomocnie uniewinniony

Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie uniewinnił Igora M., ps. "Patyk", z zarzutu zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Zbrodnia sprzed ćwierć wieku, która jest jedną z najgłośniejszych w historii III RP, nadal pozostaje niewyjaśniona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska Marek Papała służby i bezpieczeństwo sąd sądownictwo prawo prokuratura zabójstwo świadek koronny

"Reset". Prezydent Kaczyński i strzały w Gruzji. Tusk propagował rosyjską narrację

W piątym odcinku serialu dokumentalnego "Reset" przybliżono kulisy starań o odizolowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zablokowania prowadzonej przez niego polityki międzynarodowej, która stała w sprzeczności z próbami rządu Donalda Tuska zacieśnienia relacji z Moskwą, nawet w obliczu zbrojnej agresji Rosji na Gruzję. W Gruzji strzelano też w kierunku konwoju, którym poruszał się polski prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historia Polski Gruzja Rosja Lech Kaczyński

Najgorsi w Polsce. Historie mafiozów i gangsterów znad Wisły

Czasem próbuje się robić z nich bohaterów kultury masowej, choć żaden z nich nie był przecież Robin Hoodem. Wręcz przeciwnie. Przestępcze czyny były dla nich po prostu sposobem na szybkie wzbogacenie się i w tym celu nierzadko krzywdzili innych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Mafia Trójmiasto Pruszków przestępczość przestępczość gospodarcza kradzież kradzież pieniędzy kradzież samochodu kradzieże PRL historia Polski HISTORIA policja policja polska