Profesor Antoni Dudek - naukowiec, radiowiec, youtuber, edukator

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 23:00
- Coraz bardziej oddalam się ze świata klasycznej nauki w kierunku upowszechniania wiedzy. Ci, którzy słuchają audycji "Rzeczypospolite" wiedzą, że głównie staram się tam, aby służyło to po prostu pewnej edukacji - mówił w Dwójce profesor Antoni Dudek, historyk i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także radiowiec i autor wykładów na platformie YouTube.
Książka Dudek o historii. Narodziny III RP jest  ściśle oparta na kanale youtubowym autora
Książka "Dudek o historii. Narodziny III RP" jest ściśle oparta na kanale youtubowym autoraFoto: Wojciech Olkusnik/Dzien Dobry TVN/East News

"Początek zdaje się być więcej niż połową całości" - twierdzi Arystoteles w "Etyce nikomachejskiej". Nie tylko jednak z tego powodu warto powracać do pierwszych lat istnienia III RP.  W swojej najnowszej książce robi to prof. Antoni Dudek.

Posłuchaj
29:52 Rozmowy po zmroku 2025_01_09-22-30-05.mp3 Narodziny III RP według prof. Antoniego Dudka (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Książka zrodzona z Youtube'a

- Praca naukowa, zwłaszcza u historyka, to praca ze źródłami. Przy czym ja zajmuję się historią najnowszą, tą polityczną, więc ważny jest dla mnie kontakt ze świadkami historii. Przed "Rzeczypospolitymi" prowadziłem program, który nazywał się "Ćwierćwiecze". Rozmawiałem tam z ciekawymi politykami, w większości już byłymi albo takimi, którzy mieli przerwę w polityce. Sporo się dzięki tym rozmowom dowiedziałem, co później wykorzystywałem w swoich pracach. Trochę nawiązuję do tego też w najnowszej książce, natomiast jest ona ściśle oparta na moim kanale youtubowym - tłumaczył autor.

Narodziny III RP wg Antoniego Dudka

Książka "Dudek o historii. Narodziny III RP" opisuje czasy, w których nadzieja sąsiadowała ze strachem, oburzenie z radością, duma z gniewem. Czasy, które w Polsce są bardzo różnie oceniane i jako nieodległe wzbudzają ogromne emocje.

Profesor Antoni Dudek z pasją, ale bez agitacji pisze o naszej przeszłości, ważąc racje i nie wydając pochopnych wyroków. Wnikliwie analizuje najważniejsze wydarzenia dotyczące narodzin III Rzeczpospolitej – od Okrągłego Stołu po wyprowadzenie wojsk sowieckich z Polski – a swoją opowieść konstruuje tak, by była przystępna dla szerokiego grona czytelników. Wszystkim rozdziałom książki towarzyszy zaś charakterystyczne dla Dudka myślenie: jeśli uważnie obserwuje się teraźniejszość, można zobaczyć, jak przemożny wpływ wywarła i wywiera na nią nasza przeszłość.

[źródło: materiały wydawcy]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Michał Nowak

Gość: prof. Antoni Dudek (historyk, autor audycji "Rzeczypospolite", Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 7.01.2024

Godz. emisji: 22.30

dz/pg/zch

Czytaj także

Jak ks. Jerzy Popiełuszko stał się duszpasterzem warszawskich hutników

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 15:30
- Nie znalazłem żadnego konkretnego dokumentu na ten temat. Jak zdążyłem się jednak zorientować, ks. Jerzy Popiełuszko wszystko co czynił konsultował przynajmniej z ks. proboszczem Teofilem Boguckim, który był hierarchą Kościoła - mówił w Dwójce dr Tadeusz Ruzikowski, autor książki "Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Dudek: w centrum polskiej polityki panuje tłok, ale świeżej myśli tam nie widzę

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 12:35
- Wybory prezydenckie mają w Polsce szczególną rolę kreowania zmian w systemie partyjnym - paradoksalnie nie wybory parlamentarne. Mniej więcej od 2000 r., widać, że jeśli coś zmieniało się w systemie partyjnym, to za sprawą wyborów prezydenckich, nie parlamentarnych. Jestem ciekaw, czy ten paradoks się powtórzy także w przyszłym roku - mówił w Polskim Radiu 24 politolog, prof. Antoni Dudek (UKSW).
rozwiń zwiń