Polskie Radio
Section05

literatura polska

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Urszula Honek nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera Olga Tokarczuk Stanisław Lem Wioletta Grzegorzewska KSIĄŻKA opowiadanie Justyna Grabarz Trójka

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja [POSŁUCHAJ]

123 lata temu, 5 marca 1901, urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Julian Przyboś wiersze eseistyka pisarz pisarze i poeci poezja literatura KSIĄŻKA książki II wojna światowa Tadeusz Peiper PZPR PRL Dwudziestolecie międzywojenne Lwów wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
Zobacz więcej na temat:  pisarz filozofia fotografia malarstwo literatura rewolucja październikowa 1917

"Rękopis znaleziony w Saragossie". Ulubiony film Martina Scorsese

59 lat temu, 9 lutego 1965 roku, odbyła się premiera filmu Wojciecha Jerzego Hasa pod tytułem "Rękopis znaleziony w Saragossie". W niemal odciętej od świata komunistycznej Polsce, pod Częstochową, powstał dziejący się w Hiszpanii, urzekający wizualną siłą film, o którym tacy reżyserzy jak Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese mówią jako o swoim ulubionym dziele.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski premiera San Sebastian literatura kino

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu. Archiwalne nagrania poetki [POSŁUCHAJ]

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 12 lat temu zmarła znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura poezja HISTORIA historia Polski

Bolesław Prus w powstaniu styczniowym. "To było traumatyczne przeżycie"

Szedł do powstania przekonany, że to patriotyczny obowiązek. Z pola walki powracał z poczuciem, że jego pokolenie zostało oszukane przez organizatorów nieudanego zrywu. Pamięć o wojennym koszmarze dręczyła go przez resztę życia. Porażka romantycznego ducha była jednak początkiem nowej ścieżki życiowej - Aleksander Głowacki stał się Bolesławem Prusem.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Powstanie Styczniowe historia Polski HISTORIA 1963 literatura książki Kielce Lublin Warszawa Rosja zbrodnie wojenne lalka

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kornel Makuszyński literatura książki dla dzieci książki Zakopane rocznica młodzież proza poezja pisarz pisarze i poeci telefony komórkowe Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA literatura literatura dziecięca książki książki dla dzieci