Polskie Radio
Section05

literatura polska

Stefan Chwin z okazji jubileuszu: Literatura ma to do siebie, że nie można niczego ukryć

Sam Stefan Chwin twierdzi w opisie książki, że dziennik napisał "trochę pod włos naszych demaskatorskich czasów, które chętnie przedstawiają rodzinę i małżeństwo jako źródło nieszczęść, katastrof i cierpień". Jak dodaje, "Dziennik życia we dwoje" to opowieść o nim, Krystynie Chwin i ich wspólnym życiu - życiu osób o różnych temperamentach. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w audycji "Strefa literatury". 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Chwin jubileusz Dorota Gacek literatura Gdańsk Krystyna Chwin dziennik pisarz książki Dwójka

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. Dziś mija 178. rocznica jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Henryk Sienkiewicz Niemcy Szwajcaria

Stanisław Lem. Pisarz uzależniony od czytania

- W pewnym momencie nie wyjeżdżał już na wakacje ani nie spotykał się z przyjaciółmi. Czytał wszystko - mówiła prof. Agnieszka Gajewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. - Kiedy szukał, w jakim tonie napisać "Summę technologiae", uznał, że najlepszy będzie Jan Chryzostom Pasek. Że Pasek pisał tak ładną polszczyzną. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura fantastyka science-fiction HISTORIA