"Sadźmy róże" – spotkanie z Włodzimierzem Boleckim

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 09:54
W "Strefie literatury" spotkaliśmy się z profesorem Włodzimierzem Boleckim. Teoretyk i historyk literatury polskiej wydał niedawno książkę "Sadźmy róże. Szkice o literaturze polskiej". Jaki obraz literatury się z niej wyłania?
Audio
  • "Sadźmy róże" – spotkanie z Włodzimierzem Boleckim (Strefa literatury/Dwójka)
Profesor Włodzimierz Bolecki to teoretyk i historyk literatury polskiej
Profesor Włodzimierz Bolecki to teoretyk i historyk literatury polskiejFoto: PAP/Rafał Guz

Dwa tomy, prawie 800 stron, 49 tekstów o literaturze polskiej XX wieku. Te 800 stron to - w wyborze autora - jego najważniejsze teksty z prawie 50 lat pracy badawczej, publicystycznej, popularyzatorskiej. To najważniejsze nazwiska tego czasu: Żeromski, Berent, Reymont, Irzykowski, Goetel, Nałkowska. To Iwaszkiewicz, Wat, Herling-Grudziński, Józef Mackiewicz, Witkacy, Miłosz. Także młodsi: Rymkiewicz, Terlecki, Barańczak i wielu innych.


Posłuchaj
56:24 _PR2 (mp3) 2024_11_03-11-01-14.mp3 "Sadźmy róże" – spotkanie z Włodzimierzem Boleckim (Strefa literatury/Dwójka)

 

Włodzimierz Bolecki zaskakuje nawet znawców polskiej literatury. Przywołuje utwory prawie nieznane - pozwalające jednak inaczej spojrzeć na dorobek wybitnych pisarzy.

Kto z nas zna pamflet Berenta "Idea w ruchu rewolucyjnym" albo "Początek świata pracy" Żeromskiego? A przecież to teksty niezwykle ważne.

Znakomite szkice. Warto do nich sięgnąć aby polską literaturę zrozumieć lepiej albo zobaczyć jak ją można inaczej odczytać.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Włodzimierz Bolecki

Data emisji: 3.11.2024

Godz. emisji: 11.00

dz/ am

Czytaj także

"Jezioro Dargin". Spojrzenie z perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 20:35
- Piszę o ludziach, których widzę na co dzień i przebywam z nimi. To mi się wydaje kluczem, żeby pisać o tym, co się wie, zna i czuje. A nie wymyślać - w audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z pisarzem Wojciechem Chmielewskim, z którym rozmawialiśmy o jego najnowszej powieści zatytułowanej "Jezioro Dargin".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert. Zachłanny podróżnik, uważny obserwator

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2024 21:42
"Znów jestem w ruchu. Śpieszę ku śmierci" – te słowa Zbigniew Herbert umieszcza w zakończeniu tomu esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Ruch był u Herberta wielowymiarowy i nie oznaczał jedynie podróży po świecie. Był także podróżą filozoficzną. - Herbert to ruch widziany na różne sposoby, ruch egzystencjalny - mówiła w Dwójce kuratorka Anna Romaniuk.
rozwiń zwiń