Redakcja Polska

"Prawdziwe święto polskiej literatury" na Targach Książki w Lipsku

27.03.2025 14:45
Z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która trwa od początku stycznia do końca czerwca, znacznie wzmocniliśmy polską obecność na Targach Książki w Lipsku, czeka nas prawdziwe święto polskiej literatury - powiedziała Katarzyna Sitko, kierująca Instytutem Polskim w Berlinie.
Chłód - Szczepana Twardocha w przekładzie na j. niemiecki
"Chłód" - Szczepana Twardocha w przekładzie na j. niemieckiFot.: Polnisches Institut Berlin

- Wspólnie z Instytutem Książki, Instytutem Adama Mickiewicza i partnerami niemieckimi zorganizowaliśmy kilkanaście wydarzeń z udziałem polskich autorów. Spotkania odbędą się zarówno na terenie targów, jak i w ramach odbywającego się w różnych lokalizacjach miasta festiwalu "Lipsk czyta" - podkreśliła Sitko w rozmowie z PAP.

- Czeka nas prawdziwe święto polskiej literatury. Ogromnie nas cieszy, że po wielu latach do Lipska wraca Olga Tokarczuk. Podczas spotkania z lipskimi czytelnikami polska noblistka odbierze prestiżowy tytuł członkini Saksońskiej Akademii Sztuk -powiedziała Sitko, zauważając, że nowości na rynku niemieckim zaprezentują także m.in. Mikołaj Łoziński, Urszula Honek, Magdalena Parys czy Tomasz Różycki.

Karolina Golimowska, referentka programowa ds. literatury i debat w Instytucie Polskim w Berlinie, podkreśliła, że Targi Książki w Lipsku są bardzo ważną, międzynarodową imprezą, która w przeciwieństwie na przykład do targów książki we Frankfurcie nad Menem jest bardziej skierowana do publiczności, a mniej do samych wydawnictw i agentów. Odbywa się mnóstwo imprez towarzyszących: wieczorów autorskich, dyskusji panelowych, warsztatów dla młodzieży i innych grup - powiedziała.

Gość honorowy

Gościem honorowym tegorocznych targów jest Norwegia. - Natomiast Polska ma mocniejszą niż w ubiegłych latach obecność ze względu na prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Mamy większe stoisko, tym razem organizowane wspólnie przez Instytut Książki i Instytut Polski w Berlinie. Program imprez towarzyszących jest bardzo obszerny i różnorodny - powiedziała Golimowska. Jak dodała, to świetna okazja do zaprezentowania literatury polskiej na arenie międzynarodowej, ponieważ "są to targi, które przykuwają uwagę świata literackiego nie tylko w Niemczech".

Uroczyste otwarcie targów odbyło się w środę wieczorem. - Natomiast my z naszym programem ruszamy dzisiaj (tj. w czwartek - PAP). O godz. 13 nastąpi oficjalne otwarcie stoiska polskiego. W czwartek odbywa się też przyznanie Lipskiej Nagrody Literackiej - podała Golimowska. W kategorii "najlepszy przekład" nominowany jest m.in. Olaf Kuehl za tłumaczenie książki Szczepana Twardocha "Chołod".


Nadchodzące wydarzenia

Na piątek zaplanowano prezentacje książek znanych polskich autorów, na przykład "Stramer" Mikołaja Łozińskiego i "Białe noce" Urszuli Honek – zbiór opowiadań nominowany do Nagrody Bookera i dopiero od niedawna dostępny w tłumaczeniu na niemiecki.

- W sobotę zaprezentujemy książkę dla dzieci "Ziemianie" Ewy Solarz i Roberta Czajki – to wydarzenie organizowane wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza. Następnie odbędzie się prezentacja polsko-niemieckiego stypendium literackiego, tudzież nagrody literackiej +Josepha+, która w tym roku została przyznana po raz pierwszy. Otrzymała ją polska autorka Izabela Tadra za swoją pierwszą powieść "Hotel ZNP" - powiedziała Golimowska. -Nad tłumaczeniem pracuje właśnie tłumacz Andreas Volk, który będzie czytał fragmenty książki. Tomasz Różycki będzie w sobotę opowiadał o swojej powieści "Złodzieje żarówek", a to tylko niektóre punkty z przygotowanego przez nas programu - dodała.\

- W sobotę wieczorem zapraszamy na wieczór z Olgą Tokarczuk, która będzie rozmawiała z jednym ze swoich tłumaczy na język niemiecki, Lotharem Quinkensteinem, o "Empuzjonie". To jest wydarzenie, na które bardzo się cieszymy i które będzie swego rodzaju zwieńczeniem różnych innych punktów programu - podkreśliła Karolina Golimowska z Instytutu Polskiego w Berlinie.

Targi Książki w Lipsku potrwają do niedzieli.

IAR/PAP/dad

Wystawa "Gombrowicz. Ja Europejczyk" na paryskiej Sorbonie

23.03.2025 11:07
Przygotowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wystawa "Gombrowicz. Ja Europejczyk"  została otwarta na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu. W wernisażu wzięła udział m.in. wdowa po pisarzu.

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora dla Teresy i Andrzeja Starmachów

24.03.2025 17:25
Laureaci - historycy sztuki i kolekcjonerzy - zostali uhonorowani za konsekwentny, liczący 35 lat prywatny mecenat nad dziedzictwem artystycznym krakowskiego środowiska artystycznego.  

"Tu i tam" - fotograficzna historia polskiej diaspory w Wielkiej Brytanii

28.03.2025 15:23
"Tu i tam" - "Here and There" to tytuł wystawy, która w ramach UK/Poland Season zostanie pokazana w czerwcu w Łodzi. Będzie opowiadała historię polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii po 1939 roku.