Sztuczna inteligencja w architekturze. Nadzieje i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2024 16:00
Rozmowa o tym jak wykorzystywana jest technologia AI w architekturze. Co to oznacza dla architektów? Czy ich kreatywność, indywidualne podejście do każdego z tematów i umiejętności uchronią ich przed automatyzacją?
Jak sztuczna inteligencja wpłynie na architekturę?
Jak sztuczna inteligencja wpłynie na architekturę?Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Sztuczna inteligencja wkracza w wiele dziedzin życia. Wyjątkiem nie jest architektura. Artur Celiński - redaktor naczelny pisma "Architektura-Murator" - opowiedział w Dwójce jak wygląda współpraca oraz na czym mogą polegać zagrożenia płynące wraz z rozwojem AI.

Sztuczna inteligencja w architekturze

- Na razie wszyscy są zaciekawieni tym, co może sztuczna inteligencja. Jak może pomóc i jak może zaszkodzić. Niektórzy testują i przyglądają się temu z hobbystycznym zainteresowaniem. Są jednak pracownie, które pilnie pracują nad tym, jak zaprząc potencjał AI do tego, żeby lepiej projektować i zarabiać na architekturze - zdradził w Dwójce Artur Celiński.

Posłuchaj
38:46 2024_12_19 13_07_08_PR2_Studio_Projektowe.mp3 Sztuczna inteligencja w architekturze. Nadzieje i zagrożenia (Studio projektowe/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Studio projektowe

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Artur Celiński (redaktor naczelny pisma "Architektura-Murator")

Data emisji: 19.12.2024

Godz. emisji: 13.05

dz/pg

Czytaj także

Odbudowa Wrocławia po II wojnie światowej. Duża odpowiedzialność, ale i szansa

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 17:52
Agata Gabiś, autorka książki "Całe morze budowania" opowiedziała w Dwójce o kulisach odbudowy Wrocławia po II wojnie światowej. Autorka zwróciła uwagę, że młodzi architekci, którzy zajmowali się tym zadaniem musieli zapewnić mieszkania tysiącom osób. Odbudowa była jednak także okazją do tworzenia miasta od nowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domy przyszłości. Czy będą mogły mieć bryły dowolnych kształtów?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 13:39
Jakie będą domy przyszłości? Wcale nie będą musiały kształtem przypominać prostopadłościanów. Już wkrótce budownictwo przeżyje niemałą rewolucję. Druk 3D daje możliwości budowania brył o kształtach, jakie tylko sobie wymarzymy i zaprojektujemy. Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
rozwiń zwiń