Polskie Radio
Section05

architektura

Park i Pałac Kazimierzowski. Tajemniczy ogród i Kampus Uniwersytetu Warszawskiego

Teren Parku Kazimierzowskiego o powierzchni 4 ha położony na Skarpie Warszawskiej to niegdysiejszy Zwierzyniec i Ogród Botaniczny, a także ogród farmakognostyczny Wydziału Lekarskiego UW. Pałac Kazimierzowski w swojej historii wielokrotnie zmieniał właścicieli, był siedzibą m.in. Szkoły Rycerskiej, Liceum Warszawskiego, Szkoły Głównej, Uniwersytetu Warszawskiego. O historii tych niezwykłych miejsc mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Wichrowska - dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Polskie Radio 24 Uniwersytet Warszawski Warszawa

Zwycięski projekt wystawy na Biennale Architektury w Wenecji 2025

"Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze" - to tytuł zwycięskiego, kuratorskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji w 2025 roku. Zwycięzcę ogłosiła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Biennale w Wenecji SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska Zobacz także

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich. Miejsce dla cytrusów i sztuki

Łazienki Królewskie w Warszawie powstały jako letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król bardzo wierzył w potęgę edukacji, dlatego też ogrody były otwarte dla obywateli. Mogli w nich podziwiać dzieła sztuki i egzotyczne rośliny. Na podobny spacer ruszyli także dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Dwójka Stanisław August Poniatowski Warszawa Katarzyna Fitzwilliams KULTURA

Ani gorsza, ani lepsza. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny

- Zaledwie 20 lat temu wydawano w Polsce książki, które opisywały tę architekturę jako porażkę i katastrofę. Było to też zbieżne z publikacjami w innych krajach regionu. Co więcej, taki pogląd wyrażały osoby, które ją tworzyły. Dopiero dziś, z perspektywy kolejnego pokolenia, łatwiej jest uchwycić jej bardziej zniuansowany obraz - mówił w Polskim Radiu 24 kurator wystawy Michał Wiśniewski.  
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm socjalizm

Najlepszy w Europie. Park Akcji "Burza" z prestiżową nagrodą

Park Akcji "Burza" powstał w miejscu, gdzie kiedyś składowano gruz ze stołecznych budynków. Dziś wciąż można go tam znaleźć, jednak został wkomponowany w większy obiekt. Wyjątkowe podejście do tworzenia parku, połączone z nauką o historii Warszawy, zostało docenione również w Europie. Przestrzeń otrzymała nagrodę European Prize for Urban Public Space, czyli jedno z najważniejszych architektonicznych wyróżnień na naszym kontynencie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska Park Akcji Burza Warszawa