Trwają dyskusje nad kondycją kultury. Spotkania ministrów Unii Europejskiej oraz środowisk twórczych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2025 13:54
Ochrona dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego, a także sytuacja młodych artystów i artystek z sektorów kreatywnych - to dwa tematy nieformalnego spotkania europejskich ministrów kultury w Warszawie. W stolicy trwa nieformalne spotkanie europejskich ministrów. Równolegle do nich spotkania z ludźmi i środowiskami kultury. 
Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska (P) i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska (L) podczas nieformalnego spotkania ministrów kultury na Cytadeli Warszawskiej.
Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska (P) i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska (L) podczas nieformalnego spotkania ministrów kultury na Cytadeli Warszawskiej. Foto: Paweł Supernak/PAP

Jednym z nich jest ochrona dziedzictwa kulturowego zarówno materialnego, jak i niematerialnego. - Wszyscy widzimy, jak bardzo ważny jest to problem. Drugi temat, na który wiem, że przygotowują się i cieszą ministrowie Unii Europejskiej, to sytuacja młodych artystów i artystek, profesjonalistów i profesjonalistek z sektorów kreatywnych w przyszłości - poinformowała Hanna Wróblewska. Zebrani w Warszawie ministrowie  dyskutują również o przyszłości Unii Europejskiej oraz o programach kulturalnych w ramach "kompasu dla przyszłości Europy".

Warszawa dyskutuje o kondycji kultury

Spotkanie z przedstawicielami państw Euorpejskich odbywa się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. To nieformalna inicjatywa. - Nie bez powodu znajdujemy się właśnie w tym miejscu. To Cytadela Warszawska, która została zbudowana prawie 200 lat temu, w 1832 roku, w czasie kiedy Polska jako państwo nie istniała  - mówiła Hanan Wróblewska. Dziś na tym miejscu znajdują się ważne ośrodki: Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. - Jesteśmy więc w miejscu nie tylko historycznym, nie tylko związanym z bolesną historią Polski i Europy. Dzisiaj jest to przestrzeń nowoczesnych instytucji kultury, które na co dzień cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających - podkreśliła. 

Czytaj także:


Nie tylko Unia

- Oprócz ministrów kultury z Unii Europejskiej na spotkanie został zaproszony także Mykola Tochytskyi, minister kultury i komunikacji strategicznej Ukrainy. Kwestia Ukrainy oraz sprawa ochrony tamtejszego dziedzictwa materialnego jest dla nas ważną, aktualną lekcją. Myślimy i mówimy o kolejnych krokach, które Ukraina powinna przedsięwziąć, żeby dołączyć do grona Unii Europejskiej. Do udziału zostali zaproszeni również ministrowie kultury Norwegii, Islandii i Lichtensteinu - przekazała.

Spotkanie z ludźmi i środowiskiem kultury 

Prezydent i państwo polskie nie są od tego, aby tworzyć kontrkulturę i pseudomodernizm, ale by dbać o narodowe dziedzictwo - powiedział podczas spotkania z ludźmi kultury Karol Nawrocki. Zapowiedział także stworzenie bonu na kulturę i prezydencki patronat nad impresariatem młodych twórców.

- Polska w kulturę jest bogata i trzeba naszą kulturę i nasze dziedzictwo po prostu opowiedzieć, i takim chcę zostać prezydentem - oświadczył.
W trakcie wystąpienia zapowiedział dwie inicjatywy ustawodawcze dotyczące kultury, które chce zgłosić, jeśli zostanie wybrany na prezydenta. Zapowiedział chęć wprowadzenia bonu na kulturę, który miałby dać możliwości polskim rodzinom oraz stworzenia impresariatu młodych. 


Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

Warto przypomnieć, że do 30 czerwca 2025 roku Polska po raz drugi sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Z tej okazji zaplanowano prawie sto wydarzeń promujących młodych, polskich twórców za granicą, w ponad 20 krajach Unii Europejskiej i kandydujących do Wspólnoty. W Polsce odbędą się, między innymi, XI Międzynarodowe Forum "Europa z Widokiem na Przyszłość - Parlament Słowa", koncerty młodych artystów i Europejskie święto muzyki w kilku miastach Polski.

Jednym z wydarzeń jest koncert The European Union Youth Orchestra. Ponad 200 młodych wykonawców z 27 krajów na zaprezentuje się jednej scenie. W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a dzień później w Filharmonii Narodowej w Warszawie zabrzmi w ich wykonaniu Symfonia c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera.

Czytaj także:

The European Union Youth Orchestra łączy najlepszych młodych muzyków z Unii Europejskiej. Wielu z nich jest laureatami cenionych nagród, którzy koncertują w prestiżowych salach świata i współpracują ze znakomitymi dyrygentami i solistami. Od początku istnienia, czyli od 1976 roku, w szeregach orkiestry pojawiło się 4000 muzyków, z których wielu gra dziś w czołowych orkiestrach świata.

*** 

IAR/PAP/zch

Czytaj także

Hanna Wróblewska: nie jest możliwe, żeby spełnić wszystkie życzenia środowiska kultury [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 19:10
- Podchodzę z wielką pokorą do miejsca i do zadania, które przede mną stanęło. W każdym miejscu, gdzie pracuję mam taką zasadę, że trzeba robić trochę więcej niż to możliwe. Nie wszystko, co możliwe, bo wtedy nic nie wyjdzie, nie tyle, ile możliwe, tylko zawsze trzeba chcieć trochę więcej - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury. Irena Jun z najważniejszą statuetką

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 12:18
- Moją specjalnością jest przyglądanie się poezji, czytanie, mówienie, granie, przerabianie poezji na teatr. Niekiedy przynosi to nadzwyczajne rezultaty, jak na przykład teraz - mówiła podczas środowej gali (27.11) Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Irena Jun, laureatka głównej nagrody przyznawanej za całokształt twórczości.
rozwiń zwiń