Muzeum – jedna z najstarszych idei w naszej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2024 17:30
- Gdzieś około XVIII w. p.n.e. pojawia się nazwa musejon, która ma co najmniej trzy znaczenia. Z jednej strony jest to wzgórze, z którego daleko widać. A skoro mamy dobry punkt widokowy, to spotykają się tam ludzie. Co oznacza różne konflikty, które wymagają mediacji. Jednocześnie jest to miejsce, gdzie ściągają artyści, gdyż można dojrzeć tam rzeczy pod innym kątem - mówiła w Dwójce prof. Dorota Folga-Januszewska z Muzeum w Wilanowie.
Rzeźba Aliny Szapocznikow pt. Przyjaźń w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Rzeźba Aliny Szapocznikow pt. "Przyjaźń" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieFoto: Marcin Dławichowski/PR

Jedni uwielbiają spędzać w ich murach długie godziny spacerując i oglądając zgromadzone tam eksponaty, innym kojarzą je z obowiązkowymi wyjściami szkolnymi i nudnymi wykładami przewodników. Można w nich znaleźć wszystko: od arcydzieł malarskich wielkich mistrzów renesansu po kolekcje guzików czy domków dla lalek.


Posłuchaj
117:22 2024_12_14 15_00_13_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 Idea muzeum dawniej i dziś (Dwójka na miejscu) 

Do czego potrzebne są nam muzea?

Czym dziś, na początku XXI wieku, są muzea? Jaką odgrywają rolę w życiu społecznym? Podstawową funkcją muzeum jest gromadzenie, ochrona, ale i eksponowanie obiektów. Jednak muzea pełnią także liczne funkcje społeczne: budują więzi międzyludzkie, ułatwiają komunikację oraz pomagają zrozumieć siebie w otaczającym nas środowisku, naszą przeszłość i jej wpływ na nasze życie.

Zobacz także:

W audycji rozmawialiśmy o tym, jaką funkcję muzeum pełniło w przeszłości, a jaką pełni dziś. Opowiadaliśmy także o muzeach, które stają się centrami kulturalnymi regionu czy miasta oraz o tym, jak muzea funkcjonują w popkulturze. Wreszcie zastanawialiśmy się nad nowoczesnymi sposobami angażowania publiczności w świat sztuki.

Podróż w czasie do Nowogródka

Nie zabrakło także dźwiękowych perełek z Archiwum Polskiego Radia, które dokumentują działalność muzealników w Polsce. Najstarszy z przytoczonych dźwięków pochodzi z 11 września 1938 roku i dotyczy otwarcia Muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku.

Naszymi gośćmi byli:

  • prof. Dorota Folga-Januszewska - wicedyrektorka Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, historyczka sztuki, muzeolożka i krytyczka,
  • Marcel Andino Velez – etnograf, dziennikarz i menedżer kultury,
  • Longin Graczyk - kulturoznawca, etnolog i współtwórca Fundacji Ari Ari,
  • Marcin Kwietowicz - architekt.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzenie: Aldona Łaniewska-Wołłk i Marcin Pesta

Data emisji: 14.12.2024

Godz. emisji: 15.00

pg

Czytaj także

W Wilanowie bakterie jedzą kolory

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
– Dowiadujemy się czegoś o świecie, który jest niewidoczny gołym okiem – mówiła dr Agnieszka Laudy o badaniach mikrobiologicznych w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum II Wojny Światowej. Prof. Rafał Wnuk: wystawa stała odzyska pierwotny kształt

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 12:35
- Zastałem muzeum funkcjonujące troszeczkę na zasadzie obrony pewnej tradycyjnej wizji myślenia o tym, czym jest muzeum, czym jest tożsamość. Wyczuwalna jest atmosfera troszeczkę oblężonej twierdzy. Nie mówię o ludziach, tylko o sposobie opowiadania o przeszłości - mówił w Dwójce prof. Rafał Wnuk, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer po Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:00
Spacer po nowopowstałym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na terenie gmachu trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale już jesienią tego roku budynek ma zostać oddany do użytku. W audycji "Kwadrans bez muzyki" opowiedzieli nam o nim: Cezary Wierzbicki i Marta Bartkowska.
rozwiń zwiń