Polskie Radio
Section05

Muzeum II Wojny Światowej

Nawrocki i Hawaje. IPN sugeruje, że m.in. odsłaniał pomniki

Prezes IPN Karol Nawrocki, popierany przez PiS kandydat na prezydenta, wydał 800 tys. zł na podróże po świecie - informuje "Gazeta Wyborcza". "Wielu zadań składających się na realizację aspektów misji Instytutu nie sposób wykonać zdalnie i wymagają one obecności przedstawiciela IPN, dlaczego nie miałby nim być prezes?" - odpowiada IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Nawrocki IPN polityka wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2025 podróże

Afera apartamentowa Nawrockiego. Dokumenty i świadkowie

Karol Nawrocki korzystał za darmo przez pół roku z luksusowego apartamentu przeznaczonego na wynajem, kiedy był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze poinformowali w poniedziałek, że dotarli do dokumentów i świadków, którzy to potwierdzają. Nawrocki dotychczas wszystkiemu zaprzeczał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Nawrocki PiS Jarosław Kaczyński kampania prezydencka wybory prezydenckie 2025 wybory prezydenckie

Prof. Machcewicz o słowach Nawrockiego: PiS-owska nowomowa

- Zwolnił albo zmusił do odejścia kilkadziesiąt osób. Po objęciu stanowiska dyrektora muzeum, prawie wszystkich, którzy ze mną to muzeum tworzyli. Zresztą się tym chwalił publicznie - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia historyk i były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Paweł Machcewicz, opisując działalność Karola Nawrockiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Karol Nawrocki PiS Gdańsk kampania kampania prezydencka wybory wybory w Polsce wybory prezydenckie polityka Renata Grochal Trójka

Stworzony w Auschwitz rysunek "Kolbe ratuje" trafił na wystawę Muzeum II Wojny Światowej

Rysunek przedstawiający polskiego męczennika, przekazany Muzeum II Wojny Światowej przez Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, stał się częścią wystawy głównej w ramach zapowiadanych zmian - podało biuro prasowe muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe HISTORIA historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Ulmowie Witold Pilecki Gdańsk II wojna światowa zbrodnie wojenne

Wystawy w Muzeum II Wojny Światowej. "Pokazują ludzki wymiar konfliktu"

- Nigdy nie będziemy w stanie uwolnić się od pewnej traumy, przekazywanej przez pokolenia, ponieważ II wojna światowa była odmienna od wszystkich poprzednich konfliktów. W największym stopniu dotknęła ludność cywilną. I to ona stała się jej największą ofiarą, a zarazem bohaterem, ponieważ znosiła jej najtrudniejsze wyzwania - terror okupantów, poniżenia, głód, bombardowania, pracę niewolniczą czy przesiedlenia - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Sołoduszkiewicz, historyk z Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa wystawa pamięć