Polskie Radio
Section05
Muzeum II Wojny Światowej

TYLKO U NAS Spór o Westerplatte. Płażyński: nie można było oddać tego miejsca ekipie, która moralnie zbankrutowała

W 2019 r. między rządem a władzami Gdańska rozpoczął się spór wokół specustawy dot. budowy Muzeum Westerplatte. - Władze miasta zachowywały się w tamtym czasie tak, jakby Gdańsk nie podlegał jurysdykcji państwa polskiego - mówi Kacper Płażyński w rozmowie z PolskimRadiem24.pl. Przed obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej przypominamy polityczną walkę o Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Westerplatte Gdańsk II wojna światowa Aleksandra Dulkiewicz Kacper Płażyński

"7 x Westerplatte". Wyjątkowe widowisko muzyczne w Gdańsku

- Docieramy do wszystkich, bo nasza opowieść dotyczy także żyjących świadków pamiętających wojnę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gościem audycji był też dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowo-Edukacyjnego w Muzeum oraz Krystian Iwanow, kierownik Działu Wydarzeń Kulturalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA Westerplatte historia Polski edukacja społeczeństwo II wojna światowa

"Cud nad Wisłą". Blisko 100 wydarzeń kulturalnych upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Blisko 100 wydarzeń kulturalnych, w tym wystawy, warsztaty, pokazy teatralne i filmowe przygotowane przez instytucje prowadzone lub współprowadzone przez MKDNiS, upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia odbędą się zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka rocznica Bitwy Warszawskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojsko Polskie ignacy paderewski społeczeństwo historia Polski

Nowy szef IPN Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora MIIWŚ. Wiadomo, kto pokieruje instytucją

Dr Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do czasu wyboru nowego dyrektora instytucją pokieruje jego dotychczasowy zastępca ds. naukowych dr. hab. Grzegorz Berendt - poinformowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka IPN Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dr Karol Nawrocki: historia wymaga porozumienia ponad podziałami politycznymi

Sejm zaakceptował kandydaturę dr. Karola Nawrockiego na szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Teraz decyzję w tej sprawie podejmie Senat. - Liczę, że senatorowie będą gotowi do konstruktywnej dyskusji. Jeżeli zaproszą mnie do takiej, to oczywiście będę ich przekonywał, aby oddali na mnie swoje głosy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Małgorzata Raczyńska-Weinsberg historia Polski POLSKA społeczeństwo

"Żądano usunięcia portretu Pileckiego i flagi". Gliński o oczekiwaniach byłej dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej

Sejm powołał dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN, wybór musi zatwierdzić Senat. Poprzedzające głosowanie wystąpienie wicepremiera i ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, dotyczące m.in. pozwu byłej dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, usiłowała zakrzyczeć opozycja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego II wojna światowa

Instytucje kultury przygotowują atrakcje na Noc Muzeów 2021. MKDNiS zachęca do zdalnego udziału

Na sobotnią Noc Muzeów, która towarzyszy Międzynarodowemu Świętu Muzeów, instytucje kultury przygotowały specjalną, bogatą ofertę dla swoich gości. Składają się na nią między innymi wystawy, koncerty, konkursy, a także podcasty i filmy poświęcone sztuce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA noc muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Zamek Królewski Łazienki Królewskie Warszawa Opole Gdańsk Malbork Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Archeolodzy odsłonili relikty wartowni nr 5 na Westerplatte. To kluczowe miejsce II WŚ

Archeolodzy, prowadzący prace wykopaliskowe na Westerplatte, trafili na pozostałości wartowni nr 5. Była ona jednym z kluczowych miejsc dla bohaterskiej siedmiodniowej obrony Polaków w pierwszych dniach września 1939 r. Budynek był także ważny dla dziejów Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Dotąd nie były pewne jego dokładne położenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Westerplatte Gdańsk archeologia Wojsko Polskie Muzeum Westerplatte Henryk Sucharski Franciszek Dąbrowski

"Służenie Polsce mogło przybrać różne postawy polityczne". Dr Nawrocki o pamięci narodowej

- To wielki zaszczyt, że kolegium IPN złożone z wybitnych polskich profesorów i członków opozycji antykomunistycznej wskazało mnie jako kandydata na prezesa IPN, to zaszczyt i zobowiązanie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Westerplatte historia Polski Holokaust Auschwitz Niemcy Rosja polityka POLSKA IPN HISTORIA

"Zdecydowany i odważny". Prof. Wojciech Polak docenia kandydaturę Karola Nawrockiego na prezesa IPN

- Przeważyło kilka rzeczy. Z jednej strony doświadczenie - Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, przez wiele lat pracował w IPN na różnych stanowiskach, zna więc dobrze specyfikę tej instytucji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Instytut Pamięci Narodowej

Dr hab. Grzegorz Berendt: powstańcy z getta warszawskiego nie mieli nadziei na zwycięstwo

- Wystąpili przeciw niemieckim oprawcom, niejako kierując się tym, że chcą wybrać sposób śmierci, bo na zwycięstwo nie mieli nadziei. Na ile to było możliwe  - w walce chcieli brać pomstę za śmierć swoich rodaków, bliskich, współwyznawców - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Magdalena Ogórek POLSKA historia Polski Żydzi Instytut Pamięci Narodowej Holokaust getto warszawskie

"Kultura przy kawie" o nowych wydarzeniach online

O Festiwalu "Off Północna" w Łodzi opowiada dyrektor wydarzenia Krzysztof Wawrzyniak, o Festiwalu "Odnalezione w tłumaczeniu" w Gdańsku rozmawiamy z jego koordynatorką Aną Matusevič, a dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opowiada o koncercie "ODnowa" poświęconym Marianowi Hemarowi. Ponadto w audycji spotkanie z polsko-ukraińskim zespołem Dagadana, który właśnie wydał swoją nową, piątą już, płytę studyjną zatytułowaną "Tobie". Opowiadają o niej przedstawicielki zespołu Daga Gregorowicz i Dana Vynnytska. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Łódź Marian Hemar Dagadana