Polskie Radio

Historia antykomunistycznego podziemia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 17:50
Dla jednych "niezłomni", dla innych "bandyci" - historia antykomunistycznego podziemia to jeden z najbardziej zmitologizowanych wątków powojennych dziejów Polski. Politycy z przeciwnych obozów chętnie po niego sięgali, umacniając tę legendę - raz białą, innym razem czarną - w zależności od potrzeb. 

Chłodnej oceny zjawiska podjęli się w książce "Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu" prof. Rafał Wnuk i dr Sławomir Poleszak.

Gościem programu "Historia bliska" będzie współautor publikacji - prof. Rafał Wnuk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

***

W okresie PRL wydarzenia towarzyszące przejmowaniu i umacnianiu władzy przez PPR były przedstawiane w sposób fałszywy i jednostronny, a dopiero w III RP możliwa stała się nieskrępowana debata historyków o tej epoce - ułatwiona przez swobodny dostęp badaczy do archiwów, które przeważnie były dla nich niedostępne w czasach PRL. Badania prowadzone po 1989 roku zaowocowały szeregiem prac naukowych, niekiedy o monumentalnych rozmiarach, na temat antykomunistycznej partyzantki po II wojnie światowej

Jednym z wątków wspomnianej debaty jest kwestia nazwy konfliktu między nowymi władzami a ich zbrojnymi oponentami. Większość prac poruszających tę tematykę posługuje się terminami "podziemie antykomunistyczne" lub "podziemie niepodległościowe", nie określając żadną przyjętą nazwą własną samego konfliktu, który toczył się między owym podziemiem a władzami komunistycznymi. 

Zobacz też: 

***

Na audycję "Historia bliska" w poniedziałek (17.06) o godz. 21.00 zaprasza Michał Wójcik. 

ans/kormp