W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o relacjach polsko- francuskich. Bezpieczeństwo Europy, pokojowe zakończenie wojny na Ukrainie i relacje Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. To główne tematy poruszone przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Paryżu. Szef polskiej dyplomacji wziął udział w Naradzie Ambasadorów Republiki Francuskiej, gdzie przedstawił priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Wizyta Radosława Sikorskiego w Paryżu była ważnym elementem działań dyplomatycznych w celu wzmocnienia współpracy w Europie. Korzystając z przewodnictwa w Radzie Europejskiej, polskie władze chcą maksymalizacji wsparcia dla Ukrainy, a także utrzymania polityki sankcji wobec Rosji i Białorusi.
Hasłem polskiej prezydencji jest "Bezpieczeństwo, Europo". Jak podkreśla minister Radosław Sikorski, wzmacnianie bezpieczeństwa i odporności Unii Europejskiej jest zatem kwestią priorytetową. Najbliższe pół roku to także okazja do ugruntowania pozycji Polski jako jednego z pięciu najważniejszych krajów wspólnoty.
Prezydent elekt USA Donald Trump oświadczył, że nie może wykluczyć użycia siły, by zrealizować swoje cele kontroli nad Grenlandią i Kanałem Panamskim. Wykluczył użycie siły wobec Kanady, lecz zapowiedział zastosowanie presji ekonomicznej oraz przemianowanie Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską. Nasze komentarze w programie.
Komentujemy także rezygnację Justina Trudeau ze stanowiska premiera Kanady i przywódcy Partii Liberalnej. O kanadyjskiej scenie mówi Krystyna Piotrowska z Radia Polonia w Toronto.
Mówimy też, że Polska Agencja Kosmiczna podsumowała 2024 rok. W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło między innymi do udanego lotu suborbitalnego polskiej rakiety i poznaliśmy szczegóły przyszłorocznej misji kosmicznej z udziałem polskiego astronauty.
W audycji opowiadamy również o zaprezentowanej w Senacie wystawie o Tragedii Górnośląskiej. To zdjęcia, opisy ale także dźwiękowe wspomnienia osób deportowanych i świadków historii z 1945 roku.
Taka rocznica zdarza się raz na tysiąc lat - 2025 rok to milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski. Odbyły się one w Gnieźnie, dlatego miasto to przygotowało dużo wydarzeń i atrakcji na cały rozpoczynający się właśnie rok. 26 kwietnia właśnie w Gnieźnie odbędzie się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu. Szczegóły w magazynie.
Polska jest największym producentem jabłek na Starym Kontynencie. Dlatego zostało ono oficjalnym owocem przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Owoce będą rozdawane uczestnikom wydarzeń w Polsce i Brukseli. Podczas pierwszej prezydencji w 2011 roku Warszawa jako swój oficjalny owoc wybrała truskawkę.
6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, ulicami 905 polskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli. Relacjonujemy te wydarzenia.
W trakcie odbywającego się w Warszawie festiwalu Human Doc, film „Żyjąc z talibami” otrzymał drugie grand prix. Dokument ukazuje życie we współczesnym Afganistanie. Autorzy filmu - Polak i Białorusin, Witold Repetowicz i Siarhiej Marczyk - to doświadczeni dziennikarze i dokumentaliści którzy opisywali już Bliski Wschód czy państwa postsowieckie. Tym razem ukazali życie pod rządami Talibów. Rozmawiał z nimi po projekcji Wojciech Jankowski.
Zapraszamy na spotkanie z rodziną Lidii i Andrzeja Plishków mieszkającą w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku. Rodzina mówi po polsku, ukraińsku, angielsku i rosyjsku. Ojciec pochodzi z Polski, matka z Ukrainy, a ich dwóch synów urodziło się w Stanach Zjednoczonych. Jak rozwijać polską i ukraińską tożsamość u dzieci? Jakie trudności napotyka się podczas nauki języków za granicą? I jaki jest sekret szczęśliwej wielojęzycznej rodziny? Zapraszamy do wysłuchania reportażu.
Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.