Marcin Świetlicki - człowiek wielu talentów. "Nie piszę wierszy na papierze, ale je zapamiętuję"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2025 21:24
Marcin Świetlicki to poeta, pisarz, tekściarz oraz wokalista. - Żaden muzyk nie powie o mnie, że jestem muzykiem, ale i żaden prawdziwy literat nie powie o mnie, że jestem poetą czy prozaikiem. Jestem na granicach tych światów - przyznał podczas rozmowy w Dwójce.
Marcin Świetlicki - poeta, pisarz, wokalista
Marcin Świetlicki - poeta, pisarz, wokalistaFoto: PAP/Barbara Ostrowska

W 1992 roku (wspólnie z muzykami krakowskiego zespołu Trupa Wertera Utrata) poeta założył grupę Świetliki. Marcin Świetlicki nie tylko występuje jako wokalista tego zespołu, ale jest również autorem większości tekstów. Jest także prozaikiem i na swoim koncie ma trzy powieści.


Posłuchaj
42:47 _PR2 (mp3) 2025_03_13-19-10-21.mp3 Marcin Świetlicki m.in. o swojej twórczości. Rozmawiała Małgorzata Nieciecka-Mac (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Wiersze w głowie Marcina Świetlickiego

Artysta, mówiąc o swojej twórczości poetyckiej, zdradził, że swoje teksty przelewa na papier dopiero po dłuższym czasie. - Wiersze przeważnie piszę nie na papierze, ale w głowie. Mam je zapamiętane. Trzy czwarte, powiedzmy, tysiąca wierszy, które w życiu napisałem, pamiętam […] Zapisuję je dopiero po dłuższym przenoszeniu w głowie, żeby z tej głowy nie wypadły - powiedział Marcin Świetlicki.

Jest to szczególnie ważne, kiedy tekst trzeba dopasować do muzyki. - Jeśli słyszę linię basu czy przeszkadzającą bardzo gitarę, to muszę te wiersze jakoś z tej głowy wyciągnąć w ten sposób, aby móc je podać z muzyką. Wtedy same się przetwarzają. Czasami, pisząc na kartce bez świadomości rytmu, popełnia się wielkie błędy - ocenił.

Koniec z prozą?

Marcin Świetlicki jest m.in. laureatem Nagrody Literackiej Gdyni. Stwierdził jednak, że ten rozdział w swoim życiu ma już pewnie za sobą. - Pisanie prozy to zupełnie co innego. To praca fizyczna. Trzeba mieć dyscyplinę, trzymać się określonych pór dnia, nie liczyć na jakieś olśnienia, ale dłubać w literkach. To bardzo satysfakcjonujące uczucie - jakby zrobiło się krzesło czy stół - przyznał.

- Po trzech powieściach byłem zadowolony, że to ukończyłem, ale i wymęczony. Boję się, że nie powrócę już do prozy. Czasami obiecuję, że coś zrobię, ale moje próby mnie nie satysfakcjonują. W zeszłym roku napisałem 40 stron, które są bardzo słabe - powiedział.

Muzyka i znaczenie nagród

Gość Dwójki stwierdził jednak, że w jego życiu najwięcej czasu poświęcił muzyce, choć środowisko nie chce go klasyfikować jako muzyka. - Bardziej skupiłem się w swoim życiu na pracy muzyka. Żaden muzyk nie powie o mnie, że jestem muzykiem, ale i żaden prawdziwy literat nie powie o mnie, że jestem poetą czy prozaikiem. Jestem na granicach tych światów - ocenił.

Czytaj także:

Krytycznie podchodzi także do swojej działalności literackiej. - Literatury nie mierzy się nagrodami. Dostałem je dlatego, że nie mieli ich komu dać albo sytuacja polityczno-społeczna była taka, że trzeba było dać komuś takiemu jak ja. Nie wierzę, że człowiek nawet Nagrodę Nobla dostaje za literaturę - powiedział Marcin Świetlicki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Małgorzata Nieciecka-Mac

Gość: Marcin Świetlicki (poeta, muzyk)

Data emisji: 13.03.2025

Godz. emisji: 19.10

dz/kor

Czytaj także

Marcin Świetlicki: jak zatkam uszy, czuję się źle

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 14:36
- Jednak to, co świat mi oferuje, to główne dźwięki. Nie jestem człowiekiem, który myśli oczami, przede wszystkim oczami postrzega świat. Śliczne widoczki, ładne miejsca i dzieła sztuki nie robią na mnie aż takiego wrażenia, jak na przykład muzyka - mówił w Dwójce znany poeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sierotka". Marcin Świetlicki o nowych wierszach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 15:00
- W książce znajdują się wiersze smutne, ale znajdują się również wesołe. Czasem jest to śmiech przez łzy, czasem są to łzy przez śmiech. Książka nie ma jednolitej tonacji, a samo słowo "sierotka" ma wiele znaczeń - mówił w Dwójce poeta Marcin Świetlicki, który właśnie wydał tom wierszy pt. "Sierotka".
rozwiń zwiń