Trzydzieści lat temu, jesienią 1994 roku, na Wawel i Zamek Królewski w Warszawie dotarły obrazy podarowane przez profesor Karolinę Lanckorońską, wśród nich obrazy Rembrandta. Dar wybitnej historyk sztuki i społeczniczki był jedną z największych donacji w dziejach polskiego muzealnictwa.
48:21 Dwójka OWZK 14.11.2024.mp3 Karolina Lanckorońska - jedna z najhojniejszych donatorek polskiego muzealnictwa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Bezprecedensowy dar dla polskiego muzealnictwa
- Pamiętajmy, że był to dar bezwarunkowy, czyli oddanie z pełną świadomością swojego dziedzictwa całego rodu Lanckorońskich, ale także chociażby i Rzewuskich. Był to jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania rodu, który konstytuował wręcz znaczenie tej rodziny. Przyznam szczerze, że nie znajduję porównań z innym tego typu darem - wyznał prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Malarskie arcydzieła
Karolina Lanckorońska przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie m.in. 37 obrazów, w tym 15 z dawnej kolekcji króla Stanisława Augusta. Na Wawel trafiło zaś 76 obrazów, w tym płótna Jacka Malczewskiego.
Czytaj także:
W chwili decyzji o podarowaniu rodzinnej kolekcji państwu polskiemu prof. Lanckorońska miała 96 lat. Do końca swojego życia utrzymywała kontakty ze środowiskiem polskich historyków sztuki, dla których była niedościgłym wzorem niezwykłej wiedzy, sumienności w pracy, dyscypliny i uczciwości naukowej. Zmarła 25 sierpnia 2002 roku w Rzymie.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Małgorzata Nieciecka-Mac
Goście: Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie), prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)
Data emisji: 14.11.2024
Godz. emisji: 19.10
dz/zch/pg/wmk