Głowy, które od blisko 500 lat zdobią Wawel

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 10:00
Wykonane w warsztacie Sebastiana Tauerbacha i snycerza Hansa około roku 1540 były pierwotnie częścią rozległej dekoracji stropu. Z ich trudną historią - pierwotnie było ich 193, wiąże się też nazwisko Xawerego Dunikowskiego...
Jednak z 30 rzeźbionych i polichromowanych głów ludzkich zdobiących strop Sali Poselskiej Zamku Królewskiego na Wawelu
Jednak z 30 rzeźbionych i polichromowanych głów ludzkich zdobiących strop Sali Poselskiej Zamku Królewskiego na WaweluFoto: Zamek Królewski na Wawelu

Wyjątkowy zespół 30 rzeźbionych i polichromowanych głów ludzkich zdobi strop Sali Poselskiej Zamku Królewskiego na Wawelu. 

Posłuchaj
15:02 Dwójka kunstkamera 15.12.2024.mp3 Głowy wawelskie (Kunstkamera/Dwójka) 

O najsłynniejszych krakowskich rzeźbach, obiektach naukowych dociekań i bohaterkach legend opowiadali w audycji: Joanna Pałka - kuratorka zbiorów rzeźby na Wawelu oraz konserwator Dominik Synowiec.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 15.12.2024

Godz. emisji: 9.30

Czytaj także

Karolina Lanckorońska - historyk sztuki, właścicielka kolekcji sztuki i ofiarodawczyni sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 21:29
- Nie jest to jedyny dar, jakie państwowe muzea w Polsce otrzymały od hojnych darczyńców, ale trzeba powiedzieć jasno, że to, co udało się zgromadzić kolejnym pokoleniom rodziny Lanckorońskich było darem wyjątkowym. Od początku robiono to zgodnie z określonym profilem artystycznym - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Niech żyje król!" na Wawelu. Królewskie pończochy i inne pamiątki po koronacjach Sasów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 13:09
- Inicjatorami projektu byli nasi koledzy z Drezna. Zwrócili się do nas z propozycją, można powiedzieć nie do odrzucenia, żeby w przestrzeni wawelskiej pokazać wszystkie zachowane pamiątki po koronacji Augusta II i Augusta III, które są przechowywane w ich muzeum - mówił w Dwójce Rafał Ochęduszko, współkurator wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".
rozwiń zwiń