Karolina Lanckorońska - historyk sztuki, właścicielka kolekcji sztuki i ofiarodawczyni sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 21:29
- Nie jest to jedyny dar, jakie państwowe muzea w Polsce otrzymały od hojnych darczyńców, ale trzeba powiedzieć jasno, że to, co udało się zgromadzić kolejnym pokoleniom rodziny Lanckorońskich było darem wyjątkowym. Od początku robiono to zgodnie z określonym profilem artystycznym - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie Rembrandta van Rijna
"Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" Rembrandta van RijnaFoto: Zamek Królewski w Warszawie

Trzydzieści lat temu, jesienią 1994 roku, na Wawel i Zamek Królewski w Warszawie dotarły obrazy podarowane przez profesor Karolinę Lanckorońską, wśród nich obrazy Rembrandta. Dar wybitnej historyk sztuki i społeczniczki był jedną z największych donacji w dziejach polskiego muzealnictwa.


Posłuchaj
48:21 Dwójka OWZK 14.11.2024.mp3 Karolina Lanckorońska - jedna z najhojniejszych donatorek polskiego muzealnictwa (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Bezprecedensowy dar dla polskiego muzealnictwa

- Pamiętajmy, że był to dar bezwarunkowy, czyli oddanie z pełną świadomością swojego dziedzictwa całego rodu Lanckorońskich, ale także chociażby i Rzewuskich. Był to jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania rodu, który konstytuował wręcz znaczenie tej rodziny. Przyznam szczerze, że nie znajduję porównań z innym tego typu darem - wyznał prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Malarskie arcydzieła

Karolina Lanckorońska przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie m.in. 37 obrazów, w tym 15 z dawnej kolekcji króla Stanisława Augusta. Na Wawel trafiło zaś 76 obrazów, w tym płótna Jacka Malczewskiego.

Czytaj także:

W chwili decyzji o podarowaniu rodzinnej kolekcji państwu polskiemu prof. Lanckorońska miała 96 lat. Do końca swojego życia utrzymywała kontakty ze środowiskiem polskich historyków sztuki, dla których była niedościgłym wzorem niezwykłej wiedzy, sumienności w pracy, dyscypliny i uczciwości naukowej. Zmarła 25 sierpnia 2002 roku w Rzymie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Nieciecka-Mac

Goście: Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie), prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)

Data emisji: 14.11.2024

Godz. emisji: 19.10

dz/zch/pg/wmk

Czytaj także

"Straż nocna". Rembrandt rewolucjonizuje formułę zbiorowego portretu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 15:00
"Straż nocna" to tytuł całkowicie przypadkowy. Obraz pokryty patyną i starymi werniksami zdawał się nokturnem lub sceną wieczorną. Dopiero w 1975 roku, gdy Wilhelmus de Rijk rzucił się z nożem na płótno i mocno je zniszczył, przeprowadzono konserwację i odsłonięto oryginalną, jaśniejszą tonację malowidła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lekcja anatomii". Rembrandt i oficjalny wizerunek amsterdamskich chirurgów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 15:00
"Lekcję anatomii doktora Tulpa" Rembrandt namalował w 1632 roku i był to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem portretów w mieście.
rozwiń zwiń