Arrasy wawelskie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 16:21
W audycji spotkaliśmy się z Magdaleną Piwocką i Magdaleną Ozgą -  historyczkami sztuki z Kolekcji Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu, które opowiadały o kolekcji arrasów.
Arrasy wawelskie
Arrasy wawelskieFoto: Tomasz Śliwiński

"Arrasy zaprojektowane około 1550 roku, a wykonane w Brukseli, w ciągu kilku następnych lat, nazywane są najwspanialszym ówczesnym »atlasem zoologicznym i botanicznym«. Stanowią dowód wielkiej fascynacji naturą, widocznej zarówno u królewskiego mecenasa, Zygmunta Augusta, jak i u twórców tego czasu, specjalizujących się w przedstawieniach fauny i flory" – pisze historyczka sztuki Magdalena Piwocka.


Posłuchaj
15:03 Kunstkamera 26 styczeń 2025 09_30_19.mp3 Arrasy wawelskie (Kunstkamera/Dwójka)

 


Powstały w warsztatach najlepszych brukselskich rzemieślników i były przeznaczone do dekoracji królewskich siedzib, uświetniały śluby, koronacje i najważniejsze uroczystości. Zygmunt August w testamencie zapisał arrasy siostrom, a po ich śmierci Rzeczpospolitej. Ten zapis to początek skomplikowanej historii kolekcji, która rabowana i ukrywana objechała pół świata zanim bezpiecznie wróciła na Wawel.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 26.01.2024

Godz. emisji: 9.30

am


Czytaj także

Wystawa "Niech żyje król!" na Wawelu. Królewskie pończochy i inne pamiątki po koronacjach Sasów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 13:09
- Inicjatorami projektu byli nasi koledzy z Drezna. Zwrócili się do nas z propozycją, można powiedzieć nie do odrzucenia, żeby w przestrzeni wawelskiej pokazać wszystkie zachowane pamiątki po koronacji Augusta II i Augusta III, które są przechowywane w ich muzeum - mówił w Dwójce Rafał Ochęduszko, współkurator wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".
rozwiń zwiń