Wystawa "Niech żyje król!" na Wawelu. Królewskie pończochy i inne pamiątki po koronacjach Sasów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 13:09
- Inicjatorami projektu byli nasi koledzy z Drezna. Zwrócili się do nas z propozycją, można powiedzieć nie do odrzucenia, żeby w przestrzeni wawelskiej pokazać wszystkie zachowane pamiątki po koronacji Augusta II i Augusta III, które są przechowywane w ich muzeum - mówił w Dwójce Rafał Ochęduszko, współkurator wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".
W historycznych wnętrzach Zamku królewskiego na Wawelu można zobaczyć niemal wszystkie pamiątki zachowane po koronacjach Augusta II Mocnego (1697) oraz Augusta III i jego żony Marii Józefy (1734).
W historycznych wnętrzach Zamku królewskiego na Wawelu można zobaczyć niemal wszystkie pamiątki zachowane po koronacjach Augusta II Mocnego (1697) oraz Augusta III i jego żony Marii Józefy (1734).Foto: mat.prom.

W historycznych wnętrzach wawelskich można zobaczyć niemal wszystkie pamiątki zachowane po koronacjach Augusta II Mocnego (1697) oraz Augusta III i jego żony Marii Józefy (1734). Wystawa "Niech żyje król!" jest wynikiem współpracy Zamku Królewskiego na Wawelu z Państwowymi Zbiorami Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) i Muzeum Narodowym w Warszawie.

Posłuchaj
14:36 Dwójka kwadrans 12.12.2024.mp3 Koronacje polskich władców. Wystawa "Niech żyje król!" na Wawelu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka) 

Eksponat, który bawi i ciekawi

Do Krakowa przyjechały unikatowe eksponaty, niezmiernie rzadko opuszczające swoje rodzime placówki. Wśród nich m.in. pończochy Augusta II. Zabytek ten, jak zdradziła współkurator wystawy Marta Golik-Gryglas, wzbudza na twarzach zwiedzających uśmiech, ale i ogromne zainteresowanie.

Czytaj także:

- Pończochy utkane są z metalowych, złoconych nici. Widać, że nadgryzł je już ząb czasu. To część stroju Augusta II, który przywdział na bankiet koronacyjny. Ten strój się zachował i znajduje się obecnie w Dreźnie. Na wystawie widzimy go w reprodukcji przy gablocie. Niestety nie przyjechał do nas, ponieważ znajduje się akurat w konserwacji - tłumaczyła kuratorka.

Ceremoniał koronacyjny krok po kroku

W audycji opowiadaliśmy także o polskim ceremoniale koronacyjnym. Wystawę "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu" można oglądać w Krakowie do 9 lutego 2025 roku.

*** 

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Marta Golik-Gryglas i Rafał Ochęduszko (kuratorzy wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu")

Data emisji: 12.12.2024

Godz. emisji: 11.00

zch/pg/dz

Czytaj także

Konkurs Skrzypcowy Mieczysława Wajnberga. Sulamita Ślubowska: tworzymy historię

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 14:12
- To wprawdzie wydarzenie o krótkiej historii, bo dopiero dwóch edycji, ale widzimy w tym wielką wartość tworzenia historii dla naszej Akademii. Bardzo się cieszymy, że w Katowicach dzieje się taki ważny konkurs i że dzięki wielu instytucjom miasto i Śląsk stają się takim miejscem, gdzie warto przyjeżdżać - mówiła w Dwójce Sulamita Ślubowska, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Mieczysława Wajnberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan Tadeusz" - więcej niż dzieło

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 11:15
W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, by opowiedzieć o jednym z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Hanuszkiewicz wciąż pobudza do dyskusji. "Najpłodniejszy okres to Teatr Powszechny"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 17:10
- Kiedyś powiedział: ja dialoguję z widzem, on jest odbiorcą mojego przekazu. W tamtym okresie to było bardzo odkrywcze - mówiła w Dwójce prof. Maria Napiontkowa, uczestniczka konferencji naukowej poświęconej Adamowi Hanuszkiewiczowi, która odbyła się w poniedziałek (9.10) w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
rozwiń zwiń