Polskie Radio
Section05

Kraków

"Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie" - nowa wystawa w Muzeum Czartoryskich w Krakowie

O świetności rodu decydują jego wybitni przedstawiciele. Takimi postaciami w rodzie Czartoryskich byli książę Adam Jerzy i jego syn Władysław. Ale ród ten, jak każdy inny, zbudowało wiele osób i powiązań między nimi. Losy dwóch niezwykłych kobiet - Anny Zofii z książąt Sapiehów i Marii Amparo Desamparados Muñoz - można prześledzić na wystawie "Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak KULTURA wystawa Zobacz także

17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. "Ten festiwal żyje"

17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia rozpoczął się 6 grudnia i potrwa do 15 grudnia. Hasłem przewodnim wydarzenia jest: "You are so fucking special". Impreza jest organizowana od 2008 roku przez Teatr Łaźnia Nowa, instytucję kultury Miasta Krakowa, partnerem jest Instytut Adama Mickiewicza. Patronem medialnym festiwalu jest Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Martyna Podolska

Śmierć w krakowskim komisariacie. Nowe fakty

23-letni Kanadyjczyk zginął od strzału w głowę - wynika ze wstępnych oględzin ciała cudzoziemca, który w środę zmarł w I Komisariacie Policji w Krakowie. Jak dowiedziało się Polskie Radio, w czasie zajścia padło więcej strzałów. Miała je oddać w kierunku obcokrajowca jedna z funkcjonariuszek. Policja twierdzi, że mężczyzna miał na ciele tylko jedną, własną ranę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony policja społeczeństwo

30 lat Muzeum Manggha. Krystyna Zachwatowicz: to pomnik dla Feliksa Jasieńskiego

Wszystko zaczęło się od wizyty Andrzeja Wajdy na wystawie prac z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego w krakowskich Sukiennicach w 1944 roku. Dziewiętnastoletni artysta zachwycił się wtedy sztuką japońską zgromadzoną przez wybitnego kolekcjonera.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Feliks Jasieński Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Andrzej Wajda Krystyna Zachwatowicz Katarzyna Nowak Dwójka

Nowa Huta - city break po "mieście idealnym"

Nowa Huta, założona w 1949 roku, od samego początku miała być wzorem socrealistycznej architektury i urbanistyki. Choć czasów Polski Ludowej zostały jedynie wspomnienia oraz relacje na kartach podręczników historii, do dziś ostała się Nowa Huta. Obecnie jest miejscem wyjątkowym, gdzie wpływy powojennej rzeczywistości przeplatają się z postępem XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także POLSKA zwiedzanie zwiedzanie Polska city break Nowa Huta turystyka Sebastian Adamczyk Mateusz Marchocki Katarzyna Kobylarczyk Jędrzej Rosiewicz

Obwodnica Oświęcimia. Ważny etap budowy drogi S1 otwarty od dzisiaj

Już dzisiaj otwarty zostanie pierwszy odcinek obwodnicy Oświęcimia w ciągu drogi krajowej 44. To część 9-kilometrowej trasy, która w całości ma być gotowa w 2026 r., kiedy połączy miasto z ekspresową S1 – podał Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców GDDKiA inwestycje infrastruktura Oświęcim fundusze europejskie kierowcy

Nasze niematerialne: Szopkarstwo krakowskie

Zwyczaj budowania szopek w okresie świąt Bożego Narodzenia wywodzi się tradycji statycznych szopek świątecznych oraz jasełek, niegdyś wystawianych w kościołach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przeważnie były to stajenki betlejemskie na tle skalistego krajobrazu. Umieszczano w nich figurki Dzieciątka w żłobku, Maryi, Józefa.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa małopolskie szopka szopki krakowskie