Polskie Radio
Section05

Kraków

Audycja "Co jest na tej taśmie" i archiwalny reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Lekcja śpiewania"

Reportaż "Lekcja śpiewania" opowiada o krakowskim sposobie na obchody świąt narodowych - poprzez wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Takich lekcji śpiewania było już ponad 80-ąt, z różnych okazji i weszły już do kalendarza krakowskich imprez. Wieść o tym poszła w Polskę i teraz na radosne obchody świąt narodowych przyjeżdżają do Krakowa ludzie z całej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Dorota Boniecka-Górny Grażyna Wielowieyska Święto Niepodległości śpiew

"Żywy Róż" ponownie na krakowskich Plantach. Bettina Bereś odtworzyła performens swojej matki

"Żywy Róż" to tytuł performansu Marii Pinińskiej-Bereś. Po ponad czterdziestu latach odtworzyła go na krakowskich Plantach Bettina Bereś. Córka i opiekunka spuścizny artystki posadziła krzew róży, odtwarzając tym samym gest swojej mamy z 1981 roku. Jaki wymiar dziś możemy przypisać tej manifestacji?
Zobacz więcej na temat:  Justyna Nowicka Dwójka performance Maria Pnińska-Bereś SZTUKA

Jan Matejko jako dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. "Uczniowie go kochali"

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy znany jest głównie jako twórca przedstawiający dzieje naszego narodu, chwałę i upadek państwa. Mniej znana jest natomiast działalność dydaktyczna wielkiego mistrza malarstwa historycznego, który przez dwie dekady, nie bez kontrowersji, prowadził Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Mistrz i niestrudzony dydaktyk Jan Matejko zmarł dokładnie 131 lat temu, 1 listopada 1893 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Matejko Stanisław Wyspiański Akademia Sztuk Pięknych

Roma Ligocka: w sytuacjach klęski widzimy, jak mali i bezradni jesteśmy

Część II wojny światowej przeżyła w krakowskim getcie, potem wraz z matką ukrywała się w rodzinie polskiej. W roku 2020 pandemia zastała ją podczas sentymentalnej podróży po Nicei. - Między klęską wojny a klęską pandemii właściwie nie ma różnicy. To są sytuacje, w których widzimy jak słabi jesteśmy wobec przygód tego świata - uważa Roma Ligocka. 
Zobacz więcej na temat:  Roma Ligocka Martyna Podolska pandemia KULTURA