Redakcja Polska

Wybitna sztuka Rumunii na wystawie w Krakowie

01.04.2025 16:02
Ekspozycja w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury prezentuje dzieła ponad 60 najlepszych rumuńskich artystów.  
Audio
  • Wystawa „Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii z kolekcji Ovidiu Șandora” w Krakowie [posłuchaj]
Dyrektor Ovidiu Dajbog-Miron i Sabra Daici z Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie
Dyrektor Ovidiu Dajbog-Miron i Sabra Daici z Rumuńskiego Instytutu Kultury w WarszawieFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Wystawa „Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii z kolekcji Ovidiu Șandora” to owoc współpracy polskiej instytucji i rumuńskiego kolekcjonera, które łączy wspólna fascynacja sztuką Europy Środkowej XX wieku. Taka selekcja sztuki Rumunii ostatniego stulecia – począwszy od klasyków awangardy po najważniejszych twórców współczesnych – pojawia się w Polsce po raz pierwszy.

Wystawa ukazuje historię kraju i jego artystów, zarówno tych, którzy mieli możliwość eksperymentować, tworzyć i zdobywać międzynarodowe uznanie, jak i tych, których drogi artystyczne zostały przerwane przez opresyjne reżimy. Niektórzy zachowali swobodę wyrazu jedynie w zaciszu pracowni, inni decydowali się na emigrację. A osiągnięty przez nich sukces został okupiony trudami życia na obczyźnie.

Ekspozycja „Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii z kolekcji Ovidiu Șandora” prezentowana w ramach Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia i Rumunia Polska 2024-2025, to świetna okazja, by poznać sztukę Rumunii w jej najbardziej autentycznym, wielowymiarowym wydaniu.

Z dyrektorem Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie Ovidiu Dajbog-Mironem oraz z Sabrą Daici o wystawie oraz o pozostałych wydarzeniach, towarzyszących Sezonowi Kulturalnemu Polska-Rumunia i Rumunia Polska rozmawia Ewa Plisiecka.

„Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule” – wystawa o polskiej mniejszości na rumuńskiej Bukowinie

13.03.2024 17:35
Jednym z wydarzeń zapowiadających Sezon Kulturalny Polska-Rumunia jest wystawa fotografii polskiej artystki Justyny Mielnikiewicz w Narodowym Muzeum Rumuńskiego Chłopa w Bukareszcie.  

Po raz pierwszy w historii Polskę i Rumunię łączy Sezon Kulturalny

31.07.2024 16:30
To 17 miesięcy wspólnego świętowania - od czerwca 2024 do października 2025 - pod wspólnym hasłem: „Mamy wspólny język”. To także okazja do wzajemnego poznawania swojego dziedzictwa i kultury. 

Już w marcu rusza UK/Poland Season 2025

15.02.2025 21:00
Wydarzenia w Polsce są organizowane i finansowane przez British Council, natomiast za program w Wielkiej Brytanii odpowiadają Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej oraz British Council.