Polskie Radio
Section05

Klub Trójki

"Klub Trójki" – 10. Festiwal Góry Literatury oraz zagrożenia teraźniejszości i przyszłości

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu. W czwartek, 4 lipca, rozpoczęła się 10. edycja festiwalu Góry Literatury, którego patronem jest Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Góry Literatury Olga Tokarczuk KSIĄŻKA literatura Edwin Bendyk Michał Nogaś Trójka

Sytuacja prawna dzieci z "tęczowych rodzin". "Zapis o przysposobieniu zmieni nasz świat"

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 50 tys. "tęczowych rodzin". To głównie do nich miało być adresowane nowe prawo o związkach partnerskich w jego kluczowym zapisie o przysposobieniu dzieci. Dyskusja o przysposobieniu została jednak bezrefleksyjnie zawładnięta przez populistyczne hasła o "niszczeniu fundamentów rodziny" i domniemanym "bezpieczeństwie dzieci".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo homoseksualizm związki partnerskie tęczowe rodziny dzieci rodzina Katarzyna Stoparczyk Trójka

"Zapis socjologiczny" - unikatowy cykl fotograficzny Zofii Rydet

Cykl "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet to blisko 20 tys. zdjęć wykonanych w latach 1978-1997 w ponad stu miejscowościach: głównie na Podhalu, Górnym Śląsku i Suwalszczyźnie. Prace nad zbiorem autorka zaczęła, mając 67 lat. W 2024 roku dzieło fotografki zostało wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata; o jego unikatowości rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Obszańska Zofia Rydet KULTURA socjologia fotografia UNESCO

"Klub Trójki. Audiodokument": stereotypy męskości i trudne emocje. Premiera reportażu "Dalej trzymamy się razem"

21-letni Michał zniknął bez śladu rok temu. Na moście nad Wisłą znaleziono jego plecak, jednak jego ciała nie odnaleziono. Można przypuszczać, co się stało, ale pewności nie ma. Jego przyjaciele, Mikołaj i Tomek, muszą sobie dać z tym radę, muszą poradzić sobie ze stratą. Reportaż Hanny Dołęgowskiej "Dalej trzymamy się razem" stał się pretekstem do rozmowy o emocjach mężczyzn i umiejętności ich wyrażania oraz dzielenia się nimi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Hanna Dołęgowska reportaż zaginieni społeczeństwo pr poleca mężczyzna emocje psychika psychologia psychoterapia Anna Dudzińska

Dzieci decydują o wszystkim. Jakie są przyczyny kryzysu demograficznego w Polsce?

Czy chcemy je mieć, czy nie chcemy, czy możemy je mieć, czy nie możemy – dzieci decydują o wszystkim. O przewadze jednych państw nad drugimi, a w ostateczności: o przetrwaniu ludzkości. Jak uchronić się przed demograficzną katastrofą, zapaścią gospodarki i starzejącym się społeczeństwem? Co decyduje o tym, że coraz rzadziej i coraz później decydujemy się na dzieci? Czy naszą jedyną nadzieją są emigranci szukający w Polsce lepszego jutra?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz demografia społeczeństwo Elżbieta Mączyńska dzieci dzietność mama gus

Brutalizacja debaty politycznej. "Politycy nie wyciągają wniosków"

O brutalizacji języka polityki mówi się już od dłuższego czasu. Na "upadek dobrych obyczajów" w polskim parlamencie zwracają uwagę wszystkie opcje, obwiniając oczywiście swoich przeciwników. Jaki język wybrzmiewa w przestrzeni publicznej? Co mówią ci, których słuchamy i wybieramy, aby nami przewodzili? Na ile ich słowa mają wpływ na nasza codzienność? Czy słowa "zasiane" przez decydentów dewastują rzeczywistość?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo parlament w Polsce język polski agresja Michał Nogaś Trójka Renata Grochal Katarzyna Kłosińska Tomasz Rawski

Czym we współczesnym świecie jest przyjaźń i czy różni się od przyjaźni sprzed lat?

W czasach wielkich presji, ciągłego pośpiechu i coraz częstszych kontaktów on-line nasze przyjaźnie wystawiane są na nowe próby. W "Klubie Trójki" zastanawialiśmy się nad tym, czy we współczesnym świecie potrzebujemy przyjaciół bardziej niż dawniej? Czy przyjaźń to najbardziej niedoceniana forma miłości? Czy wciąż umiemy takie relacje pielęgnować? Czego trzeba, by zbudować je na lata?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Wilk przyjaźń socjologia ludzie książki

"Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności" - historie kobiet napisane przez życie

Wojowniczki, bohaterki reportażu Małgorzaty Żerwe, dzielą różnica wieku, status społeczny i życiowe problemy. Łączy je walka o jakość życia. Dokument, który zbiera ich historie, powstał z myślą o wystawie "Śpiew nadmiaru" w Gdańskiej Galerii Miejskiej. To tam, do 26 maja, można wysłuchać reportażu "Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności", który zaprezentowaliśmy w kolejnej odsłonie "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska reportaż kobieta KULTURA Małgorzata Żerwe

Prohibicja. Jak ograniczenie sprzedaży alkoholu wpływa na społeczeństwo?

Pojawia się coraz więcej pomysłów na ograniczenie dostępu do alkoholu: od nocnej prohibicji w miastach aż po wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. "W Klubie Trójki" wraz z socjolożką doktor Katarzyną Obłąkowską, byłym dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką oraz ekonomistą doktorem Arturem Bartoszewiczem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób alkohol wpływa na ludzki organizm i polskie społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo alkohol alkoholizm zdrowie Krzysztof Brzózka Krzysztof Łoniewski Trójka zdrowie i dieta Katarzyna Obłąkowska Artur Bartoszewicz

Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, a jego spektrum cech i objawów jest bardzo szerokie. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" wysłuchaliśmy reportażu pt. "Przyjaciel A." autorstwa Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin) oraz porozmawialiśmy z jego autorką. Gościnią wydania była także psycholożka i terapeutka Małgorzata Jonczy-Adamska.  
Zobacz więcej na temat:  spektrum autyzmu zdrowie tolerancja akceptacja reportaż Anna Dudzińska Katarzyna Michalak Trójka Lublin Małgorzata Jończy-Adamska dzieci

Nowy słownik wrażliwości. Jak mówić, by nie ranić i uszanować różnorodność?

– To jak ja mam się do ciebie teraz zwracać? – pytają bezradnie rodzice dzieci, które mówią im o tym, że są niebinarne albo w tranzycji. Jakich słów, nazw i języka potrzebują osoby LBGTQ+, jak ich szukają dla samych siebie, jaką ekspresję ich tożsamość znajduje w słowach. I jak my - bliscy, znajomi i nieznajomi - możemy mówić, by z respektem, zrozumieniem i czułością reagować na to, co nas dziwi i wymyka się schematom?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo osoby LBGTQ+ tranzycja niebinarność dziecko rodzice nastolatki młodzież rozmowa Paulina Wilk Aleksandra Plewka Trójka

Protesty na amerykańskich i europejskich uczelniach. Jaka jest ich istota?

Przez amerykańskie i europejskie uniwersytety przetoczyła się fala protestów związanych z sytuacją w Palestynie. Ich uczestnicy domagają się przerwania prowadzonej tam operacji wojskowej. Zaczęło się od wywieszania plakatów i banerów, lecz niedawno przerodziło się to w miasteczka namiotowe na terenie kampusów. Jakie postulaty mają demonstranci? O tym w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Patrycja Sasnal Trójka Izrael Palestyna protest konflikt w Strefie Gazy

Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?

Od września 2025 w szkole pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Co oznacza ta zmiana dla uczniów i nauczycieli? We wtorkowym "Klubie Trójki" wyjaśniali to podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz i dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.   
Zobacz więcej na temat:  aktywność fizyczna zdrowie zdrowie dziecka zdrowie psychiczne Krzysztof Łoniewski

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne społeczeństwo informacja dezinformacja sztuczna inteligencja fake news Katarzyna Stoparczyk Trójka

Seniorzy: mieć gdzie mieszkać i nie czuć się samotnym. O wsparciu dla osób starszych

Co czwarty senior mierzy się z izolacją, 36 proc. z brakiem towarzystwa okresowo, a niemal co piąty senior odczuwa samotność. Samotność ma wpływ na jakość życia i zdrowie psychiczne tej grupy społeczeństwa. W 2021 roku w Rybniku miasto wyremontowało starą kamienicę. Znajduje się w niej osiem mieszkań, w tym dwa mieszkania chronione. Jedno z mieszkań jest przeznaczone dla seniorek: mieszkają w nim trzy kobiety, które wcześniej się nie znały. Dzisiaj są zachwycone i uważają, że to był znakomity pomysł. To pierwszy taki projekt w Polsce. Czy będą kolejne?
Zobacz więcej na temat:  reportaż seniorzy silversi mieszkanie opieka pomoc społeczna Rybnik Grażyna Wielowieyska Trójka pr poleca Michał Nogaś