Movember. Dlaczego mężczyźni się nie badają?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 10:08
Listopad to miesiąc, w którym szczególne wsparcie okazujemy osobom zmagającym się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Od kilku lat popularna jest też akcja Movember, która wraca uwagę na te choroby, a jej symbolem są wąsy. Mimo to wciąż 2/3 mężczyzn się nie bada. Do lekarza decydują się iść dopiero po 50.
Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder
Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąderFoto: Shutterstock/Fabio Principe

Dane z laboratoriów medycznych Diagnostyka wskazują, że młodzi mężczyźni nie należą do grupy ludzi szczególnie chętnie korzystających z badań. Badania PSA - najbardziej popularnego markera raka prostaty - nie wykonuje co trzeci Polak z grupy ryzyka, co trzeci mężczyzna cierpi na nadciśnienie tętnicze, co drugi ma podwyższony cholesterol, a co dwudziesty choruje na cukrzycę. W Czwórce pytamy więc: Dlaczego mężczyźni się nie badają?

Naszymi gośćmi byli:

  • dr Mariola Kosowicz, psycholog, psychoonkolog, kierownik poradni psychoonkologii w Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie
  • Andrzej Dziedzic, płetwonurek i kitesurfer, bohater książki "Liczy się każdy oddech"
  • dr Joanna Neuhoff-Murawska, koordynatorka ds. programów pomocowych Alivia Onkofundacja
  • Jakub Kajdaniuk, koordynator projektów Mosznowładcy i Biustowniczki

Wśród powodów unikania badań Czwórkowi eksperci wymienili m.in. bagatelizowanie symptomów, które świadczą o tym, że badanie jest konieczne, ale też fakt, że młodym nie przychodzi do głowy, że mogą być chorzy na raka, bo wydaje im się, że chorują ludzie starsi. Nie pomaga tu też nasz mózg, który robi wszystko, by nas chronić - np. wypiera informacje trudne, zaprzecza im, racjonalizuje i wymyśla. 

Posłuchaj
94:52 czwórka bez tabu 12.11.2024 movember.mp3 Dlaczego mężczyźni niechętnie idą do lekarza, czemu unikają badań? (Bez tabu/Czwórka)

 


Dr Joanna Neuhoff-Murawska, dr Mariola Kotowicz i Jakub Jamrozek w studiu Czwórki fot. Justyna Janas/Czwórka Dr Joanna Neuhoff-Murawska, dr Mariola Kotowicz i Jakub Jamrozek w studiu Czwórki fot. Justyna Janas/Czwórka

Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn. Rak jądra jest możliwy do wyleczenia niemal w 100% przypadków - trzeba go jednak odpowiednio wcześnie wykryć.

Co roku na nowotwór prostaty choruje ponad 15000 mężczyzn. Rak prostaty jest najbardziej powszechnym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. Dotyka coraz młodszych ze względu na rozmaite czynniki ryzyka, m.in. dietę czy palenie papierosów. Odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór gruczołu krokowego nie oznacza wyroku.


Geneza akcji Movember

Akcja i połączona z nią inicjatywa zapuszczania wąsów narodziła się w 1999 roku w grupie młodych mężczyzn z Adelajdy w Australii Południowej, którzy stworzyli termin "Movember" (w Polsce zdarza się, że jest tłumaczony jako "Wąsopad") i pomysł zapuszczania wąsów na cele charytatywne przez cały listopad.

W 2004 r. inna grupa zorganizowała w Melbourne wydarzenie, podczas którego 30 mężczyzn zapuszczało wąsy przez 30 dni, aby zwiększyć świadomość na temat raka prostaty i depresji u mężczyzn.

Z czasem akcja Movember swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mosznowładcy (@mosznowladcy)

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: dr Mariola Kosowicz, Andrzej Dziedzic, dr Joanna Neuhoff-Murawska, Jakub Kajdaniuk

Data emisji: 12.11.2024

Godzina emisji: 20.06

pj/wmk

Czytaj także

Wygrał z rakiem. Teraz wbiegnie na Koronę - na lajcie i dla jaj

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 12:00
Dwa lata temu zdiagnozowano u niego nowotwór. Pomyślał, że ma dwa wyjścia: poddać się lub walczyć. Wybrał tę drugą trudniejszą drogę i "na biegowo" zachęca mężczyzn do badań. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak dotyka coraz młodszych. Jest jeszcze szansa, by zahamować ten trend

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 18:46
Lekarze biją na alarm, bo naukowcy zaobserwowali niepokojący trend - coraz częściej nowotwory, których ryzyko wzrasta z wiekiem, pojawiają się u młodych pacjentów, teoretycznie niebędących w grupie ryzyka. To jeszcze można naprawić. 
rozwiń zwiń