Movember - wąsy przypominają o zdrowiu mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 21:00
Listopad to miesiąc, w którym szczególnie dużo mówi się o nowotworach mężczyzn. A to dzięki akcji Movember. Jest to nie tylko gest solidarności z chorującymi mężczyznami, ale także czas, aby mówić o profilaktyce.
Jeżeli coś zaniepokoi należy bezzwłocznie zgłosić się do urologa i zrobić USG
Jeżeli coś zaniepokoi należy bezzwłocznie zgłosić się do urologa i zrobić USGFoto: shutterstock/Image Point FrImage Point Fr

Akcja społeczna Movember została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Jej celem jest zwrócenie uwagi na zachorowalność wśród mężczyzn na nowotwory prostaty i jąder oraz przypominanie o profilaktyce. 


Wąsy w szczytnym celu 

Symbolem tej ogólnoświatowej społecznej akcji są wąsy. Przez cały listopad zapuszczają je mężczyźni w geście solidarności z chorymi, ale także, żeby zwrócić uwagę na problem i go oswoić. Słowo "movember" jest zbitką od angielskich słów: moustache (wąsy) i november (listopad).

- Nowotwór gruczołu krokowego i jąder pojawia się głównie u młodych mężczyzn w wieku od 15 do 35 lat - mówi Michał Medeński z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. - Jest to trzeci nowotwór, jeśli chodzi o śmiertelność. Mimo że statystyki są niepokojące, to jeśli szybko go zdiagnozujemy, jest on uleczalny.


Młodzi mężczyźni szczególnie narażeni

Młode pokolenie ma szczególnie duży problem z tymi zachorowaniami, bo bardzo dużo czasu spędza np. przy komputerze. - Często trzymają komputer na kolanach, a to jest bardzo niezdrowe. Przegrzewając jądra lub nosząc zbyt obcisłą bieliznę, można sprawić, że są one narażone na różnego rodzaju choroby - tłumaczy Ewa Majcherek, również z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. - Często mężczyźni zapominają o aktywności fizycznej i zdrowej diecie. Rozwojowi choroby sprzyjają także szkodliwe warunki życia, niezdrowe nawyki i stres.

Źr. Youtube/Mosznowładcy - wszyscy za jednego/ Cyber Marian, Czadoman, Krzysiek (Nocny Kochanek) Asan, JoePalooka


Samoobserwacja i kontrola

Ważna jest więc samoobserwacja i kontrola. Mężczyźni sami mogą badać jądra. Najlepiej badanie wykonać po ciepłym prysznicu, wtedy ciało jest rozluźnione. - Najpierw oglądamy narządy i sprawdzamy, czy nie ma nic niepokojącego. Potem wykonujemy badanie palpacyjne - tłumaczy Michał Medeński. - Mały guzek to znak ostrzegawczy, bo ten nowotwór daje mnóstwo przerzutów m.in. do mózgu, płuc i tkanki mięśniowej. Jeżeli coś nas zaniepokoi, należy bezzwłocznie zgłosić się do urologa i zrobić USG. Badanie jąder jest łatwiejsze niż zapuszczanie wąsa, a może uratować nam zdrowie i życie.


Posłuchaj
02:36 Czwórka/Czat Czat Czwórki - Movember 16.11.2022.mp3 W audycji mówimy o skierowanej do mężczyzn kampanii Movember (Czat Czwórki/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 16.11.2022

Godzina emisji: 16.40

aw/kor

Czytaj także

Rak prostaty - najbardziej bagatelizowany nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 18:40
Jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o nowotwory u mężczyzn. Co roku u ponad 16 tysięcy Polaków diagnozuje się raka prostaty, ponad 5 tysięcy osób z powodu tej choroby umiera. Lekarze apelują o regulane badanie się, bo w w Polsce 30 proc. przypadków wykrywa się w stadium zaawansowanym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak dotyka coraz młodszych. Jest jeszcze szansa, by zahamować ten trend

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 18:46
Lekarze biją na alarm, bo naukowcy zaobserwowali niepokojący trend - coraz częściej nowotwory, których ryzyko wzrasta z wiekiem, pojawiają się u młodych pacjentów, teoretycznie niebędących w grupie ryzyka. To jeszcze można naprawić. 
rozwiń zwiń