Polskie Radio
Section05
NAUKA

Prof. Henryk Skarżyński: nauka wpływa na życie każdego Polaka

Kongres "Nauka dla społeczeństwa" odbędzie się w dniach 9-10 czerwca 2024 r. na terenie Politechniki Warszawskiej i Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. O programie i założeniach opowiedział prof. Henryk Skarżyński, a patronat nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  prof. Henryk Skarżyński Daniel Wydrych Ewa Bogusz-Moore Kongres Nauka dla Społeczeństwa

Ciemna strona Księżyca dla Chińczyków? Ich lądownik już tam wylądował

Po raz pierwszy ziemski lądownik z powodzeniem osiadł na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Już to samo w sobie jest wielkim technicznym osiągnięciem, ale Chińczycy mają jeszcze większe ambicje: Chang’e 6 (tak nazywa się lądownik) ma dostarczyć próbki księżycowych skał na Ziemię!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA księżyc Chiny USA Robert Grzędowski Michał Strzałkowski Trójka sztuczna inteligencja

Explory Tour 2024 - co będzie się działo we Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie?

Już niedługo żółty autokar Explory Tour pojawi się we Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie. - W tych trzech miastach będziemy udowadniać, że naukowymi sposobami i naukowym podejściem jesteśmy w stanie np. naprawiać lokalne problemy zgłoszone przez młodych ludzi - mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja Explory młodzież Weronika Puszkar

Ultradźwiękowa diagnostyka konstrukcji. Czy można zapobiec katastrofie?

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła niedawno listę stu najzdolniejszych młodych polskich naukowców - laureatów programu START, najstarszego i najbardziej prestiżowego programu skierowanego do badaczy młodego pokolenia, którzy reprezentują wszystkie dziedziny wiedzy. Jednym z czterech wyróżnionych laureatów, których osiągnięcia zostały ocenione przez recenzentów jako wybitne, jest dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, który otrzymał wyróżnienie za rozwój ultradźwiękowych metod do nieinwazyjnej diagnostyki konstrukcji różnych obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Erwin Wojtczak technologie fale grawitacyjne algorytmy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Czy Rzymianie traktowali małpki jak ludzi? Odkrycie Polaków

Ponad 200 kolejnych pochówków małp, psów i kotów odkryli polscy archeolodzy na cmentarzysku z I i II wieku w egipskim Berenike. Odnaleźli też pochówki cielców, które - jak przypuszczają - złożono w ofierze pod cmentarz zwierzęcy lub pobliski obiekt sakralny. Przełomowy może okazać się charakter pochówków małpek. Były one grzebane przez właścicieli z przedmiotami, co zdaniem badaczy może świadczyć o niemal traktowaniu tych zwierząt niemal na równi z ludźmi. 
Zobacz więcej na temat:  Egipt archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne zwierzęta Bartłomiej Makowski