Polskie Radio
Section05

NAUKA

Barokowa perełka Warszawy. Na czym polega fenomen Pałacu w Wilanowie?

Pałac w Wilanowie to obiekt szczególny. Wzniesiony został w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Dziś pełni funkcje muzealne. - Wojny mocno zmaltretowały polskie dziedzictwo, tymczasem pałac położony pod Warszawą zachował się. To fenomen - uważa historyk sztuki, Paweł Jaskanis.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Paweł Jaskanis Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Już w sobotę częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. O której godzinie patrzeć w niebo?

Już w najbliższą sobotę, 29 marca, nad Polską będziemy mogli oglądać niecodzienne zjawisko, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. W jego szczycie, w zależności od regionu, z którego będzie obserwowane, Księżyc przysłoni od kilkunastu do około 26 procent średnicy tarczy Słońca.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zobacz także słońce zaćmienie słońca księżyc układ słoneczny niebo planety

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy i jak je obserwować

- To będzie częściowe zaćmienie Słońca, co oznacza, że Księżyc częściowo zakryje tarczę słoneczną - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem prof. Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego. Niezwykłe zjawisko zobaczymy na niebie już w najbliższą sobotę 29 marca br.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiedza ciekawostki natura przyroda kosmos Wszechświat słońce planeta planety księżyc zaćmienie słońca zaćmienie księżyca niebo

Niezwykłe zdjęcia z Marsa. Dają wgląd w historię planety

Dane zebrane przez naukowców NASA potwierdzają, że Mars był niegdyś pełen wody. W kraterze Gale i stojącej w jego środku Mount Sharp łazik Curiosity znalazł bowiem skały zawierające minerały, uchwycona na fotografiach rzeźba terenu wskazuje zaś na działalność w tym miejscu, przed miliardami lat, fal - takich jak na ziemskich jeziorach. Przy okazji Curiosity wykonał niezwykłe zdjęcia, ukazujące ogrom marsjańskiego pustkowia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NASA kosmos Mars

Pod lodem Antarktydy znaleziono wiele nieznanych stworzeń

13 stycznia gigantyczna góra lodowa o długości około 30 km oderwała się od pokrywy lodowej Antarktydy, odsłaniając pas oceanu, który od dziesięcioleci nie widział światła dziennego. Zespół naukowców na pokładzie statku badawczego o nazwie Falkor (too) postanowił przeszukać dno morskie. Jak opisuje "Washington Post", w głębinach, których nie badał dotąd żaden człowiek, odkryto nieznane stworzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda Portugalia zwierzęta Ocean

Jak popularyzować naukę? Adam Mirek: mówmy o trudnych rzeczach w prosty sposób

Według ostatnich badań Eurobarometru aż 54 proc. Polaków uważa, że nauka nie jest istotna w codziennym życiu. A 1/3 z nas uważa, że ludzie żyli w czasach dinozaurów. Jak więc mówić o nauce, żeby była ciekawa zarówno dla małych, jak i dużych oraz dlaczego trzeba wierzyć w naukę? Odpowiedzi na te pytania udzielił Adam Mirek, który jako jedyny Polak został wyróżniony umieszczeniem na prestiżowej liście odkryć TiKToka 2025 w kategorii "Edukatorzy". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci Adam Mirek media społecznościowe TikTok Zobacz także

Jak popularyzować naukę? Adam Mirek gościem "Czterech pór roku"

W radiowej Jedynce gościliśmy Adama Mirka - popularyzatora nauki, tiktokera, autora książek popularnonaukowych dla dzieci - bestsellerów: "Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą" oraz "Glutologia. Jak nie dać się mikropaskudom, wstrętnym robalom i podstępnym chorobom". Rozmawialiśmy o tym, jak mówić o nauce, żeby była ciekawa zarówno dla małych, jak i dużych.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska edukacja