Polskie Radio
Section05
zdrowie dziecka

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  autyzm zaburzenia rozwoju neurologia dzieci Pruszków bieganie rozwój dziecka czas wolny radio dla rodziców patronatPRD

Biblioterapia, czyli leczenie poprzez literaturę. Na czym polega?

Biblioterapia to forma leczenia poprzez literaturę. - Książka jest potrzebna do tego, żeby podjąć refleksję w jakiejś trudnej dla nas sytuacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ilona Gumowska-Grochot, przewodnicząca Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego w Lublinie. Jak skorzystać z tego sposobu terapii?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Paweł Zieliński biblioteka książki zdrowie zdrowie psychiczne

Program budowy przyszkolnych hal sportowych "OLIMPIA". Sprawność fizyczna jest ważna również dla gospodarki

Aktywność fizyczna to jeden z ważnych czynników, który pomaga zapobiegać wielu chorobom, poprawia zdrowie psychiczne i funkcjonowanie poznawcze. W ramach pierwszego naboru do Programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 hal kwotą ponad 730 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA zdrowie sportowcy SPORT

Patrioci dzisiaj. Rozmowa z lekarką w Jeevodaya, ośrodku dla osób trędowatych w Indiach 

Choć od trzydziestu czterech lat mieszka w Indiach, Polskę ma w sercu. - Mój patriotyzm wyraża się w tym, że mogę teraz pomagać innym - tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Helena Pyz, świecka misjonarka i lekarka w Jeevodaya. Jest to osoba, która polskie wartości przeniosła do Indii, gdzie zajmuje się osobami dotkniętymi trądem oraz ich rodzinami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców Indie

Czego możemy się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnością?

O tym, czego nauczył ją syn z zespołem Downa oraz o misji, której podjęła się bez ostrzeżenia przygotowania i wsparcia Agata Komorowska napisała w książce "Przez Ciebie, synu". Jest to prawdziwa historia widziana oczami autorki, która opisuje intymną, szczerą, pewną wzruszenia, poruszenia, trudu i bólu relację. Osoby, które przeczytały tę książkę mówią, że jest ona jak rozmowa z przyjaciółką, która przeszła przez to samo. Właśnie takiej rozmowy Agacie brakowało niedługo po tym, jak usłyszała diagnozę.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność radio dla rodziców zespół downa

Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach

Poważna choroba może pojawić się w domu niezapowiedziana i przez nikogo nie zaproszona. Badania naukowe potwierdzają, że gdy mamy chorobę w rodzinie, to dotyka ona nie tylko konkretnej osoby, choruje cała rodzina i nie chodzi o chorobę fizyczną. Wczesne wykrycie nowotworu u dzieci to możliwość 70, a nawet 80 % wyleczalności. Skoro są tak dobre prognozy, to już w trakcie leczenia trzeba zadbać o to, co będzie po zakończeniu terapii. Walka o zdrowie i życie dziecka to jedna z terapeutycznych ścieżek, ale nie wolno zapominać o potrzebach biopsychospołecznych dziecka, o jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica onkologia nowotwory Artur Wolski radio dla rodziców

Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?

Prowadzone aktualnie badanie w projekcie naukowym NeuroSmog, który analizuje wpływ smogu na mózgi dorastających dzieci daje twarde dowody na to, że zanieczyszczone powietrze w aspekcie długoterminowym wpływa na rozwój ADHD, choroby Alzheimera i Parkinsona, a najnowsze badania sugerują także negatywny wpływ na zdrowie w trybie natychmiastowym. Realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy projekt naukowy NeuroSmog wziął pod uwagę dzieci pochodzące z południowej Polski, gdzie smog występuje często.
Zobacz więcej na temat:  smog Strefa Rodzica radio dla rodziców Artur Wolski