Polskie Radio
Section05

rodzice

"Jesteśmy ważni". Wsparcie rodziców dzieci z niepełnosprawnością

Ich codzienność to zmęczenie, stres, nierzadko depresja. 12 lutego obchodziliśmy Dzień Opiekuna. Ma zwrócić uwagę na problemy i potrzeby opiekunów i być okazją do podziękowania im za ich wsparcie. Chociaż często to właśnie opiekunowie potrzebują wsparcia i pomocy, żeby radzić sobie z codziennością. Ale ich problemy od lat systemowo spychane są na margines. O dramatycznej sytuacji opiekunów, o niewydolności systemu, ale też o światełku nadziei opowiadają Dominika i Marek Hołówka z fundacji "Jesteśmy ważni", która wspiera rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. 
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność opieka

Czy polskie dzieci są szczęśliwe? Niepokojący raport UNICEF

- Bardzo niepokojące jest to, że 40 procent młodych ludzi stwierdziło, że w ogóle nie odczuwa szczęścia. Każdy z nas, czy jest rodzicem, czy jest nauczycielem, czy też po prostu ma na co dzień kontakt z młodymi ludźmi, powinien się bardzo poważnie nad tym zastanowić. To przyszłe społeczeństwo, które dziś, jako młodzież, która nie odczuwa szczęścia, jest po prostu zagrożone - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam UNICEF Marta Powałowska prawa dziecka

Bezpieczny rozwód. Jak przygotować się do rozstania?

- Jednym z podstawowych błędów, który jest popełniany, jest szukanie odpowiedzi w sieci, u koleżanek itd. Jeżeli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "alimenty" to dostaniemy odpowiedź, o jakie alimenty wystąpić (…) ale przecież nikt oprócz nas nie wie, jakie koszty ponosimy na nasze dziecko - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Warpas - mediatorka, autorka publikacji o problematyce rozwodowej. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Karina Terzoni rozwód małżeństwo

Bunt dwulatko - gdy dziecko mówi "nie"

Nagle nasze dziecko przestaje być cudowną istotą wpatrzoną w mamę i tatę, a staje się tupiącym, czerwonym od złości rozkrzyczanym protestem. Czy coś się stało? Tak, z punktu rozwoju dziecka coś bardzo istotnego, to bunt dwulatka. O tym, jak przejść przez ten czas z pożytkiem dla dziecka i siebie, mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholog, Patrycja Rzepecka (Uniwersytet SWPS). 
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Joanna Ficińska

Minimalizm na co dzień. W poszukiwaniu równowagi

- Minimalizm jest bardzo wymagającym podejściem, dla wielu ludzi trudnym do przyjęcia, ale też nie wiem, czy potrzebnym. To, czego możemy wszyscy się nauczyć, niezależnie od wieku i sytuacji życiowej, to tego, by rozsądnie podchodzić do szeroko pojętej konsumpcji - mówiła w 'Strefie rodzica" Anna Mularczyk-Meyer, tłumaczka, pisarka i blogerka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Joanna Ficińska minimalizm

Randkowanie dla rodziców, jak robić to dobrze?

Małżeństwo, rodzina, lata stażu i randka, czy to może się udać? Oczywiście! Wystarczy się odrobinę postarać i zdecydować, że czas na randkę właśnie. Jak się do niej przygotować, jak zadbać o to, by była wyjątkowa? Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski o idealnym i prawdziwym randkowaniu rozmawiali z Agatą Romaniuk, autorką książki "Najgorsze randki świata i kilka udanych".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam randki

Rzeczniczka praw dziecka: władza rodzicielska ma przede wszystkim nie szkodzić dziecku

Luki w prawie powodują, że małe dzieci mogą być w Polsce poza systemem opieki - tak sprawę skrajnie wygłodzonej 3,5-letniej dziewczynki komentują m.in. lekarze. - Rodzice mają władzę rodzicielską nad dzieckiem, ale ta władza nie powinna mu szkodzić. Tak samo jest, kiedy toczy się dyskusja na temat tego, czy można bić dzieci, bo jest to metoda wychowawcza - mówi na antenie Jedynki Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka. 
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Dziecka społeczeństwo Monika Horna-Cieślak dzieci szpital