Polskie Radio Dzieciom

Minimalizm na co dzień. "Potrzebujemy zdrowego rozsądku i racjonalnego podejścia do konsumpcji"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2025 23:45
- Minimalizm jest bardzo wymagającym podejściem, dla wielu ludzi trudnym do przyjęcia, ale też nie wiem, czy potrzebnym. To, czego możemy wszyscy się nauczyć, niezależnie od wieku i sytuacji życiowej, to tego, by rozsądnie podchodzić do szeroko pojętej konsumpcji - mówiła w 'Strefie rodzica" Anna Mularczyk-Meyer, tłumaczka, pisarka i blogerka.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock.com / Rawpixel.com

Minimalizm to styl życia i filozofia, która polega na redukcji zbędnych rzeczy, skupieniu się na tym, co naprawdę ważne. Dąży do prostoty, porządku i większej harmonii w codziennym życiu.

Czy minimalizm oznacza rezygnację z większości rzeczy, które nas otaczają w domach? Wszak niewiele rzeczy jest "naprawdę ważnych" i możemy obejść się bez większości przedmiotów, którymi się otaczamy.

Anna Mularczyk-Meyer, która o minimalizmie pisze od lat, zwracała uwagę, że nie musimy być aż tak radykalni. - Nam wszystkim nie jest teraz potrzebny minimalizm, który niewielu osobom towarzyszy na co dzień. To, czego wszyscy potrzebujemy, to zdrowego rozsądku i racjonalnego podejścia do konsumpcji i technik, które pomagają opieraniu się naporowi rzeczy, wszechobecnej sprzedaży, temu, że ciągle ktoś nas próbuje namówić do tego, by coś kupić, czy przedmiot to usługę, by ciągle dokładać jeszcze więcej - zauważyła.

Posłuchaj
58:19 Radio_Dzieciom 2025_01_19-21-02-23 Mularczyk.mp3 Anna Mularczyk-Meyer o minimalizmie w codziennym życiu (Strefa rodzica)

- Gdybym obecnie miała popatrzeć na swoje otoczenie, to nie nazwałbym go minimalnym, raczej optymalnym i myślę, że to jest o wiele łatwiejsze do przyjęcia i zrozumienia, bo jeżeli będziemy szukać minimum to może się okazać, że tak naprawdę nie potrzebujemy nawet trzech par dżinsów, tylko wystarczą dwie. Na co dzień podejście bardzo minimalistyczne może być niewygodne i wręcz kojarzące się ascezą, a życie jest za krótkie, by być ascetycznym. Możemy szukać zdrowego optimum, że skoro nie trzydzieści par spodni, i nie koniecznie dwie, ale pięć czy dziesięć zależnie od naszego trybu życia, stylu, potrzeb związanych z pracą czy aktywnościami, na co dzień - dodała.

Anna Mularczyk-Meyer mówiła również o tym, jak poradzić sobie z natłokiem rzeczy w domu i w pokoju dziecięcym. 

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Anna Mularczyk-Meyer, tłumaczka, pisarka i blogerka
Data emisji: 19.01.2025
Godzina emisji: 21:00


Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak pomagać dzieciom w rozpoznawaniu emocji?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 13:11
Czy uczucie niepewności może nam się do czegoś przydać? Zwykle staramy się unikać niepewności i robimy wszystko, by pokazać światu swoją pewną siebie stronę. Jesteśmy też bombardowani przez media treściami w stylu: "bez pewności siebie nie osiągniesz sukcesu", "bez pewności siebie twoje dziecko nie poradzi sobie w szkole, a potem w pracy, relacjach etc". Może to wywoływać rodzaj lęku przed przyszłością i presji bycia silnym, wytrwałym oraz braku akceptacji naturalnej wrażliwości naszego dziecka lub otoczenia. Co więc zrobić z uczuciem niepewności, które tak samo jak wszystkie inne uczucia ma prawo występować i najzwyczajniej w świecie jest częścią naszego życia, bo naturalnie pojawia się w procesie zmiany?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom bierze udział w akcji Sprzątanie świata - Polska 2024

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 17:00
20 września dziennikarki Polskiego Radia wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia wzięły udział w porządkowaniu Rezerwatu przyrody Jeziorka Czerniakowskiego. Szczegóły wydarzenia można śledzić na profilach społecznościowych naszej stacji, a relacji o wspólnych działaniach dziennikarek wysłuchaliśmy w audycji "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom".
rozwiń zwiń