Polskie Radio
Section05
chemia

RNA i biologia komórki. Od badań podstawowych do terapii

W ostatniej edycji europejskiego programu Teaming for Excellence na lata 2023-2029, projekt polskich uczonych "RACE: RNA i Biologia Komórki - od badań podstawowych do terapii", znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i uzyskał finansowanie w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa na sumę prawie 15 mln euro. Jak przedstawiają się jego plany badawcze?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Marta Miączyńska

"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie dzieła sztuki badania malarstwo Leonardo da Vinci

Nowe związki aromatyczne dla nauki, przemysłu i medycyny. Czym są?

Prof. Marcin Stępień z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego został Laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2023 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. Naukowiec otrzymał tę nagrodę za zaprojektowanie i otrzymanie nowych związków aromatycznych o unikatowej strukturze i właściwościach. Czym są związki aromatyczne?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA Marcin Stępień związki aromatyczne Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Radon to nie rad. Co ten gaz ma wspólnego z Marią Skłodowską-Curie?

W dniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie obchodzimy Europejski Dzień Radonu. - Radon to radioaktywny gaz szlachetny, który występuje w powietrzu, w glebie i w wodzie - mówi Zuzanna Podgórska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. - W niewielkich stężeniach nie stanowi problemu, ale gdy skumuluje się w zamkniętym pomieszczeniu może być szkodliwy dla organizmu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka fizyka Marta Hoppe promieniowanie

Kropki kwantowe. Czym jest odkrycie warte Nagrody Nobla? Wyjaśnia ekspert w dziedzinie chemii

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana naukowcom, którzy badali kropki kwantowe, czyli najmniejsze cząstki w nanotechnologii. Jak wyjaśnia Profesor Sławomir Sęk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego ich zastosowanie może być bardzo szerokie od technologii elektronicznych po medycynę czy kwestie pozyskiwania energii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo nagroda Nobla nanotechnologia

Orlen Południe uruchomił instalację do wytwarzania biokomponentów. Obajtek: tworzymy nowoczesną biorafinerię

- Orlen Południe uruchomił w rafinerii w Trzebini instalację do wytwarzania biokomponentów. Wartość inwestycji to około 130 mln zł - powiedział prezes Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki inwestycjom Orlenu w Trzebini i w Jedliczu udało się uratować ponad 700 miejsc pracy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen POLSKA Daniel Obajtek paliwa alternatywne diesel inwestycje