Polskie Radio
Section05

Malbork

Śmierć przed supermarketem w Malborku. Nikt nie zareagował

20 minut leżał przed sklepem w Malborku mężczyzna, który dostał drgawek i upadł. W tym czasie - jak wynika z nagrań monitoringu - minęło go kilka osób, ale nikt nie zainteresował się leżącym człowiekiem. Gdy w końcu zgłoszenie trafiło do służb ratunkowych, było już za późno. Osobom, które nie udzieliły pomocy, może grozić odpowiedzialność karna. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo śmierć regiony pomorskie

Spuścizna Albrechta Hohenzollerna. Wystawa "Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć" w Malborku

"Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć" to wystawa przygotowana na pięćsetlecie podpisania traktatu krakowskiego i hołdu lennego, który królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu złożył Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Jeszcze przed otwarciem wystawy zapraszamy Państwa na jedną z jej części, która po raz pierwszy w historii muzealnictwa pokazuje sztukę, kulturę i naukę renesansowego dworu królewieckiego księcia Albrechta Hohenzollerna.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz Albrecht Hohenzollern Dwójka hołd pruski historia Polski

"Oddal ode mnie ten kielich". Średniowieczna rzeźba Chrystusa w Ogrójcu

Kontemplacja tego przedstawienia dla jednych może być niezwykłymi rekolekcjami, dla innych spotkaniem z najwyższej klasy średniowieczną kamienną rzeźbą. Gotycka figura Chrystusa modlącego się w Ogrójcu powstała ok. 1390 roku, najpewniej w warsztacie praskim Mistrza Pięknej Madonny Toruńskiej. Rzeźba pochodzi prawdopodobnie z Kaplicy Ogrójcowej toruńskiej katedry, ale burzliwa historia sprawiła, że znalazła się w Malborku, gdzie od 1961 roku jest eksponowana w Muzeum Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Zamkowe w Malborku rzeźba Aleksandra Łapkiewicz KULTURA

Trasa klasztorna - nowa atrakcja Muzeum Zamkowego w Malborku

- Przede wszystkim w oparciu o regułę i zachowane źródła opowiadamy życie codzienne krzyżaków. Zaczynając od liturgii godzin, od cyklu dnia, o której wstawali, co później robili. Krąży na ten temat mnóstwo różnych opowieści. Jednocześnie odkrywamy kolejne pomieszczenia zamku, wędrując przez nie - mówił w Dwójce prof. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
Zobacz więcej na temat:  zamek w Malborku Muzeum Zamkowe w Malborku Marzena Bakowska Dwójka podróże

Zamek w Malborku – dawna siedziba zakonu krzyżackiego

Ogromny, potężny, nie do zdobycia. Przed wiekami siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a dziś jeden z najczęściej zwiedzanych zamków w Polsce. Gotycki zamek w Malborku w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego historię w "Trójce po królewsku" przypomnieli Marta Piasecka i Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Marek Gaworski zabytki zamek w Malborku

Darmowy listopad. Rezydencje królewskie z całej Polski zapraszają do siebie

Wielowiekowa siedziba polskich władców, apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego, podmiejski pałac Jana III Sobieskiego, ale nie tylko. W ramach akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" można za darmo zwiedzać zamki i pałace rozsiane po całej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Darmowy listopad zamki w Polsce Zamek Królewski Wawel wystawa muzeum za darmo podróże po Polsce Wilanów Łazienki Królewskie Wieliczka

Jak kształtował się wizerunek zakonu krzyżackiego?

Zakon Szpitala NMP Domu Niemieckiego w Jerozolimie to jeden z trzech najważniejszych zakonów rycerskich epoki średniowiecza. Na przestrzeni dziejów stał się istotną częścią tradycji narodowych Polski, Litwy i Niemiec. Jego dzieje obrosły w szereg mitów, stereotypów, interpretacji i reinterpretacji. Próbę zmierzenia się z nimi podjęło Muzeum Zamkowe w Malborku na wystawie pt. "Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka HISTORIA Krzyżacy

◐ Нічний репортаж - технічні аспекти реалізації проекту аудіо-візуальної інсталяції в Замку-музеї у Мальборку| Войцех Маковський

Митці повязані з Експериментальною студією Польського радіо займалися не лише музикою, з двох попередніх уривків ми вже можемо собі уявити, що вони також працювали із театром і теебаченням, та ще одним цікавим аспектом були мультидисциплінарні, аудіовізуальні проекти, як світлова інсталяція в Замку-музеї у Мальборку, 1976 року. Про декотрі технічні аспекти реалізації цього проекту розповідає Войцех Маковський колишній шеф технічного забезпечення Польського радіо, який був теж активно включений в роботу Експериментальної студії.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą muzyka współczesna Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Teatr Polskiego Radia