- Wystawa "Obraz Złotego Wieku" ma ukazać rewolucyjne przemiany zachodzące w kulturze Polski i Litwy za panowania ostatnich Jagiellonów.
- W 17 salach Zamku Królewskiego na Wawelu zostanie zgromadzonych ponad 400 starannie dobranych eksponatów sprowadzonych z kilkudziesięciu muzeów oraz bibliotek z kraju i zagranicy.
- O wystawie rozmawialiśmy z Krzysztofem J. Czyżewskim, kuratorem ekspozycji.
Niedoceniony król Aleksander Jagiellończyk
Eksponaty ukażą szeroką panoramę kultury wizualnej rozkwitającej w latach 1501-1572 na ogromnym terytorium monarchii polsko-litewskiej. - Pokazujemy, jak wyglądał Wawel za panowania Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Temu okresowi zasadniczo jest poświęcona nasza wystawa, jednak rozpoczynamy od krótkiego panowania króla Aleksandra Jagiellończyka, a jego działalność nie jest szerzej znana. Dla Wawelu, dworu i kultury tamtych czasów miała jednak wielorakie znaczenie - podkreślił rozmówca Jakuba Jamrozka.
Panorama panowania trzech królów
Dodał, że jednym z eksponatów jest drzeworyt pochodzący ze statutów Jana Łaskiego. - Powstały one za panowania króla Aleksandra Jagiellończyka, zdobi je wizerunek monarchy, który przewodniczy obradom parlamentu. Wawel stanowi scenę dla dzieł, które sprowadzamy z całego świata. Patrzymy na epokę Jagiellonów jak na dzieło zamknięte. Tworząc wystawę, starałem się ująć kilkudziesięcioletnią panoramę panowania trzech królów - powiedział.
17:03 2023_09_13 16_29_27_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Wystawa "Obraz Złotego Wieku" - kulturalna potęga czasów Jagiellonów (Wybieram Dwójkę)
Przydatny byłby wehikuł czasu
Kurator mówił, że chciałby przenieść się w czasie. - Dzięki temu zobaczyłbym Wawel wyposażony w pełni w dzieła malarskie i rzeźbiarskie. Dzisiaj widzimy architekturę, która się całkiem dobrze zachowała, wraz z detalami w postaci portali i obramień okiennych. Nie mamy niestety stropów, które wraz z malowidłami ściennymi stanowiły zasadniczy element wystroju zamkowego - zaznaczył.
Obraz rozwoju kultury na ogromnym terytorium Korony i Litwy
Gość Dwójki opowiedział także o procesie dobierania eksponatów na wystawę. - Ekspozycja jest poświęcona całej monarchii Jagiellonów z jej rozciągłością geograficzną. Chodziło mi o pokazanie nie tylko Krakowa i Małopolski, ale również rozwoju kultury, która rozwijała się na ogromnym terytorium Korony i Litwy. Te części monarchii polsko-litewskiej składały się z wielu krain i ziem. Jednym z zasadniczych założeń było ściągnięcie jak największej liczby obrazów reprezentujących Małopolskę, Wielkopolskę, Warmię, ale również ziemie zależne od Korony, takie jak Prusy Książęce - mówił Krzysztof J. Czyżewski.
Plakat wystawy "Obraz Złotego Wieku" na Wawelu
Festiwal "Wawel jest Wasz"
Otwarciu wystawy towarzyszy festiwal "Wawel jest Wasz", który swoją ideą nawiązuje do wyjątkowej tradycji dworu Jagiellonów - miejsca otwartego na kontakty międzykulturowe i artystyczne. Festiwal odbędzie się na wzgórzu wawelskim w dniach 15-17 września. Wystawę "Obraz Złotego Wieku" na Wawelu można zwiedzać od 15 września do 14 grudnia 2023.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Jamrozek
Gość: Krzysztof J. Czyżewski (kurator ekspozycji "Obraz Złotego Wieku" na Wawelu)
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 16.30
mgc/mo