Polskie Radio
Section05

Marek Kochan

Debata Dwójki: dezinformacja. "Nie byłoby problemu, gdyby nie odbiorcy" [WIDEO]

- Myślę, że zjawisko dezinformacji by się tak nie pleniło, gdyby ludzie mieli szczerą, głęboką motywację do poznawania prawdy. Do szukania informacji i ich weryfikowania. Może jest to też kwestia braku narzędzi, że ludzie często nie bardzo wiedzą, jak i gdzie poszukać źródeł informacji - mówił podczas "Debaty Dwójki" prof. Marek Kochan, językoznawca i medioznawca z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja Michał Nowak Katarzyna Bąkowicz Przemysław Bąbel Andrzej Krzak Dwójka KULTURA socjologia psychologia

Dramaturg Marek Kochan: teatr potrzebuje tekstu

- Jeżeli weźmiemy, powiedzmy, uznawanego do niedawna za najwybitniejszego twórcę polskiego teatru, czyli Krystiana Lupę, to jego najlepsze spektakle powstawały wtedy, kiedy mierzył się z dobrą, mocną, wyrazistą literaturą, na przykład z tekstami Thomasa Bernharda - mówił w Dwójce dramaturg Marek Kochan.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Moroz TEATR dramat pisarze i poeci Krystian Lupa Grzegorz Jarzyna reżyser spektakl literatura

"Nie przeszkadzajcie mi słuchać słowików". Słuchowisko Marka Kochana w reżyserii autora

"Nie przeszkadzajcie mi słuchać słowików” to słuchowisko w formie gry fabularnej inspirowane Pamiętnikiem Zdzisława Brońskiego "Uskoka”. Zaczyna się latem 1944 roku. Gracz, wcielając się w żołnierza Armii Krajowej, musi podjąć decyzję, co robić dalej - walczyć  - z Niemcami albo z sowietami - czy wrócić do normalnego życia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Andrzej Brzoska Henryk Talar Arkadiusz Janiczek Agnieszka Podsiadlik

A gdyby Paderewski został prezydentem? [POSŁUCHAJ]

Autorskie słuchowisko Marka Kochana przypomnieliśmy w setną rocznicę zaprzysiężenia Gabriela Narutowicza na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (11.12.1922). Był pierwszym prezydentem II RP. Urząd sprawował 5 dni. 16 grudnia, podczas wizyty w galerii Zachęta, został zastrzelony przez powiązanego z endecją Eligiusza Niewiadomskiego. Prawica liczyła na zwycięstwo w ostatniej turze wyborów Maurycego hr. Zamoyskiego. Od początku protestowała przeciwko wyborowi Narutowicza, postrzeganego jako człowiek lewicy, mniejszości narodowych i PSL "Piast".
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Olgierd Łukaszewicz Ignacy Jan Paderewski Gabriel Narutowicz Henryk Talar Mariusz Bonaszewski Józef Piłsudski Ewa Kania Marzena Trybała Marcin Troński

Wesołe bakterie, nieistniejące książki i inne koncepty Stanisława Lema

– Nie ma nic bardziej ponurego od humorystów… no ja nie jestem aż taki ponury, ale uważałem, że chodzi o to, żeby nie nudzić zanadto – wyznał Stanisław Lem podczas naszej rozmowy, którą prowadziliśmy w 1998 roku, kiedy zostały wydane w jednym tomie jego "Apokryfy", czyli parodie różnych poetyk powieściowych. Wcześniej ukazywały się w tomach: "Doskonała próżnia", "Wielkość urojona. Prowokacja" oraz "Biblioteka XXI wieku". Choć naturalnie, pisząc wstępy do nieistniejących książek czy ich recenzje, bawił czytelników, pozostawał nade wszystko filozofem.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Stanisław Lem KULTURA KSIĄŻKA Teatr Polskiego Radia opera musical Trójka

Pierwszy fake news? 83 lata temu wyemitowano "Wojnę światów"

Dokładnie 83 lata temu amerykańska stacja radiowa CBS wyemitowała słuchowisko "Wojna światów", na podstawie powieści H.G. Wellsa. Brzmiało ono tak realistycznie, że wielu mieszkańców New Jersey uwierzyło w to, że Marsjanie dokonali inwazji na Ziemię. Ekspert ds. retoryki dr Marek Kochan w "Zapraszamy na Weekend" tłumaczył, dlaczego "Wojna światów" była pierwszym fake newsem oraz jak chronić się przed fałszywymi informacjami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara KULTURA Orson Welles reportaż

Zakończył się XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021

W Zamościu zakończyło się wielkie święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Prezentowano słuchowiska konkursowe rozgłośni ogólnopolskich i regionalnych. Zwieńczeniem była uroczysta gala, podczas której poznaliśmy autorów zwycięskiego spektaklu. Relacje z tegorocznego festiwalu pojawiły się w Trójkowych audycjach takich jak m.in. "Trójka przed południem", "Trzy gramy Redbada" czy "Zagadkowa niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Dwa Teatry 2021 Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda

Andrzej Mastalerz: wykorzystujemy szlachetność literatury

W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Pierwszego dnia mogliśmy zapoznać się m.in. ze słuchowiskiem "Prezydent Paderewski". - W 1922 roku był pomysł, aby zaproponować mu zostanie prezydentem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Marek Kochan. Dlaczego historia potoczyła się inaczej?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Anna Stempniak Andrzej Mastalerz Maciej Kubera Dwa Teatry Dwa Teatry 2021 TEATR KULTURA

XX Festiwal "Dwa Teatry". "Dobry teatr radia pokazuje jakiś związek z przeszłością"

- Nie wszystko przechodzi z jednego medium na drugie, są pewne sztuki napisane dla radia i one pasują do telewizji, ale "Trójkąt bermudzki" napisany dla telewizji nie przekłada się łatwo na radio. Ono wymaga tego, aby tekst pokrywał całą przestrzeń, trzeba zbudować scenografię, sytuację - mówił na antenie Dwójki Marek Kochan, reżyser i autor słuchowisk oraz spektakli teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dwa Teatry 2021 Beata Kwiatkowska

"Prezydent Paderewski" na STT i festiwalu Dwa Teatry 2021

Na XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy dwa lata. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się on między 17 a 20 września i po raz pierwszy – w Zamościu. Na Scenie Teatralnej Trójki rozpoczynamy przypominanie sześciu słuchowisk wybranych do konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki KULTURA Józef Piłsudski Ignacy Jan Paderewski historia Polski Trójka Barbara Marcinik