Polskie Radio
Section05
George Orwell

Aldous Huxley - twórca "Nowego wspaniałego świata"

60 lat temu, 22 listopada 1963 roku zmarł Aldous Huxley - angielski filozof, poeta, pisarz i eseista, któremu legendarny zespół The Doors zawdzięcza swoją nazwę. Największą sławę przyniosła mu jednak antyutopijna powieść opublikowana na początku lat 30. XX wieku. Autor zawarł w niej koszmarną wizję społeczeństwa przyszłości zniewolonego przez rozrywkę i środki odurzające.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Aldous Huxley Anglia

"Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu". Wystawa w 10. rocznicę śmierci pisarza

Ekspozycja "Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu" powstała dla uczczenia 10. rocznicy śmierci pisarza, przypadającej 14 października. Na ekspozycji w warszawskiej Kordegardzie i na planszach przed galerią przedstawione zostały osiągnięcia twórcze Janusza Krasińskiego, m.in. okładki pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński pisarze i poeci literatura historia Polski Powstanie Warszawskie Michał Montowski

Mija 77 lat od wydania "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella

Głośna, alegoryczna powieść George'a Orwella "Folwark zwierzęcy", przedstawiająca zwierzęta hodowlane, które wygnały ludzi i zaczęły same rządzić folwarkiem, ukazała się 77 lat temu. Jaki jest współczesny wymiar tekstu, w 1945 roku odczytywanego jako krytyka totalitaryzmu? W Trójce mówili o tym pisarka Agnieszka Lis oraz publicysta Filip Memches.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA II wojna światowa zwierzęta alegoria totalitaryzm stalinizm książki

Orwell, Joyce i Dante jeszcze raz po polsku. Nowe przekłady klasyków literatury

W ostatnim roku ukazało się kilka nowych tłumaczeń sławnych dzieł literackich, m.in. "Boskiej Komedii" Dantego, "Ulissesa" Jamesa Joyce'a i powieści George'a Orwella. Autorzy przekładów przyznają, że warunki epidemicznej izolacji sprzyjały intensywnej pracy i doprowadzeniu jej do końca.
Zobacz więcej na temat:  literatura HISTORIA historia Polski James Joyce Dante Alighieri KSIĄŻKA książki tłumacz

Orwell i przestrzenie, w których funkcjonuje dziś on i jego twórczość

Wielki Brat, nowomowa, dwójmyślenie – pojęcia stworzone przez George’a Orwella weszły na stałe do języka potocznego i kultury masowej. W audycji zastanawialiśmy się nad współczesnym odbiorem twórczości brytyjskiego pisarza i publicysty, a pretekstem do rozmowy były najnowsze wydania jego dwóch najważniejszych powieści: "Roku 1984" oraz "Folwarku zwierzęcego".
Zobacz więcej na temat:  literatura Kinga Michalska Dwójka KULTURA

Orwell naszych czasów. Artyści dyskutują o sytuacji na świecie

- Orwell widział niebezpieczeństwo w świecie pozbawionym ideałów liberalnej demokracji. Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją kiedy to właśnie w przestrzeni najbardziej reprezentatywnym dla tej kultury państwie, czyli w USA, dochodzi do narodzin nowej dyktatury - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Janowski ze Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA USA Chiny ŚWIAT polityka Polskie Radio 24 Magdalena Piejko KULTURA