Polskie Radio
Section05

reportaż w Jedynce

Początki kobiecej piłki w Polsce. Reportaż "Czarne" Małgorzaty Lachendro (Radio Katowice)

50 lat temu spełniły się marzenia polskich kibiców. Na mistrzostwach świata w Niemczech polska reprezentacja piłki nożnej w wielkim stylu wywalczyła sobie miejsce na podium, a cały kraj owładnęła piłkarska gorączka. To właśnie wtedy pewna sosnowiczanka napisała do redakcji "Wiadomości Zagłębia" anonimowy list. List, w którym wzywa do utworzenia w Sosnowcu kobiecej sekcji piłki nożnej.
Zobacz więcej na temat:  Sosnowiec Małgorzata Lachendro pr poleca

Raport powodziowy. Reportaż "Kronika strachu" i rozmowa z reporterami Polskiego Radia

Ostatnie dni przyniosły Polsce dramatyczne wydarzenia związane z powodzią, która nawiedziła wiele regionów kraju. Intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne podniesienie poziomu rzek, co doprowadziło do zalania licznych miejscowości. Najbardziej dotknięte zostały województwa południowe i zachodnie, gdzie woda zalała domy, drogi i pola uprawne, powodując ogromne straty materialne i zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Dołęgowska Sytuacja powodziowa powódź Bartosz Panek Maciej Jastrzębski Paweł Pawlica reportaż

"Powódź, spojrzenie wstecz" - reportaż Magdy Skawińskiej

Reportaż przypomina powódź sprzed 27 lat. W 1997 roku kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź, zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Magda Skawińska powódź 1997

O trwaniu w bliskości pomimo trudności. "Niebo@com" - reportaż Michała Słobodziana (Radio PiK)

Magdalena Lament od lat zmaga się z powikłaniami po neuroboreliozie, chorobie, która odebrała jej wiele, ale oszczędziła miłość. Czasem ból jest tak silny, że jedynym wybawieniem wydaje się śmierć. Gdy ból jest mniejszy, Magdalena walczy o bliskość i odrobinę normalności. Jej mąż, Stanisław, dzielnie wspiera ją w codzienności. Magdalena mówi o nim: "Czasem żałuję, że spotkaliśmy się tak późno".
Zobacz więcej na temat:  Michał Słobodzian

"Rzemiosło metafizyczne" – reportaż Moniki Chrobak

To opowieść o poszukiwaniu siebie, własnej tożsamości a także o tęsknocie za miłością i ciepłem rodzinnego domu. Tomasz Pilecki to artysta-samouk. Wychował się w Żegiestowie na pograniczu polsko-słowackim. Kiedy był dzieckiem uwielbiał w piwnicy tworzyć łódeczki, kusze czy budować leśne "bazy". Teraz w swojej pracowni rzemieślniczej Zahrada (po słowacku "ogród") działa pomiędzy rzemiosłem i sztuką w dużej mierze wykorzystując przedmioty pochodzące z odzysku. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Monika Chrobak

Audycja "Noc z reportażem" i "Pani Profesor" oraz "Nie bój się być piekną"

"Pani Profesor" to opowieść o pomocy. O uczniach, którzy postanowili pomóc swojej nauczycielce. Tytułowa Pani Profesor mieszkała bowiem w nieremontowanym domku z przeciekającym dachem, bez wody, prądu i kanalizacji. "Nie bój się być piękną" to opowieść o metamorfozach pań, która nie tylko zmienia ich wygląd ale dodaje też pewności siebie 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Agnieszka Czyżewska-Jacquemet Katarzyna Wolnik-Sayna

"Wojna legend, czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz" - archiwalny reportaż Janiny Jankowskiej i Magdy Skawińskiej

Janina Jankowska i Magda Skawińska zawarły w reportażu "Wojna legend, czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz" atmosferę, jaka towarzyszyła strajkom w Stoczni Gdańskiej i Trójmieście w 1980 roku. Na tym tle ukazują postać jednej z najważniejszych działaczek - Anny Walentynowicz.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Janina Jankowska Magda Skawińska Anna Walentynowicz porozumienia sierpniowe Stocznia Gdańska strajki sierpniowe 1980

"Mały z Ochoty" - historia powstańca warszawskiego Bogdana Bartnikowskiego w reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Nosił furażerkę Luftwaffe z biało-czerwoną wstążką. Bogdan Bartnikowski miał zaledwie 12,5 roku, gdy 80 lat temu został powstańcem warszawskim na Ochocie. Wołali na niego "Mały". I był dumny z tego pseudonimu, bo powstańcy - mimo wieku - traktowali go poważnie. Pomagał przenosić np. lekarstwa, pościel i niezbędne dla ostrzeliwanego szpitala powstańczego oraz sprzęt zdobyty już pierwszego sierpnia 1944 roku, po potyczce z niewielkim oddziałem niemieckim.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski