Polskie Radio
Section05
reportaż w Jedynce

Sąsiedzki konflikt c.d. "Krowa w prokuraturze" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Zapraszamy na kolejny odcinek radiowego serialu o konflikcie sąsiedzkim na jednej z polskich wsi. Konflikt o krowy, które... śmierdzą ... sąsiadkom hodowców bydła we wsi Czadrów pod Karkonoszami. Istotne w tym sporze jest to, że sąsiadki przeprowadziły się obok hodowców, gdy ich gospodarstwo już istniało.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Studio Reportażu i Dokumentu Adam Bogoryja-Zakrzewski

Kresowy świat, który trwa w sercach i pamięci. Reportaż "Opowieści zielonej wioski…" Cezarego Galka (Radio Zachód)

Beata Woźniak jest mieszkanką Mieszkowic (woj. zachodniopomorskie). Kresami i wioską Hnilcze (Ukraina, obwód tarnopolski), skąd pochodzą jej dziadkowie i mama, zainteresowała się stosunkowo niedawno. Choć nigdy tam nie była, topografię wsi, jej historię, zna nie gorzej od rdzennych i przesiedlonych do Mieszkowic mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Cezary Galek Kresy

Ogólnopolski strajk kobiet. Reportaż "Patrząc na Ciebie, widzę siebie"

"Patrząc na Ciebie, widzę siebie" to reportaż, który powstał w 2016 r. w Radiu Zachód,  ale nigdy nie został wyemitowany. To splatające się historie kobiet - matki, społeczniczki i artystki, które razem protestowały podczas ogólnopolskiego strajku kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Ale w reportażu nie mogły powiedzieć tego wprost.
Zobacz więcej na temat:  reportaż strajk kobiet kobieta pr poleca

Malarz, którego zachwyciło powstające miasto. Reportaż "Kachu z Gdyni"

Kazimierz "Kachu" Ostrowski to jeden z najbardziej znaczących pomorskich artystów drugiej połowy XX wieku. Wielu osobom profesor Ostrowski kojarzy się głównie z Gdańskiem, gdzie wykładał. Tymczasem jego miejscem na ziemi była… Gdynia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Kachu z Gdyni" Marzeny Bakowskiej z Radia Gdańsk. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Wiesław Molak Marzena Bakowska Cezary Galek Gdynia malarstwo pr poleca

100-lecie reformy walutowej Władysława Grabskiego. Reportaż "Polski złoty"

Sto lat temu, w niepoległej Polsce, premier i minister skarbu Władysław Grabski dokonał reformy polskiego systemu pieniężnego. W miejsce zlikwidowanej Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej i emitowanej przez nią marki polskiej, która była obowiązującym środkiem płatniczym w Polsce, powołano Bank Polski wraz ze złotym jako walutą narodową. Zastanawiano się, czy ma to być "lech", czy "złoty" - wygrał "złoty".
Zobacz więcej na temat:  pieniądze monety NBP reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Władysław Grabski historia Polski reforma walutowa pr poleca