Polskie Radio
Section05

1997

Wrocław 1997. Mówią świadkowie powodzi tysiąclecia

– Stanęłam na moście i ogarnęło mnie przerażenie, albowiem woda pod mostem płynęła w przeciwnym kierunku. Zrozumiałam, że jest to tak zwana cofka z Odry, że poziom wody w Odrze jest tak wysoki, że już wlewa się do Oławy – wspominała w Polskim Radiu Agnieszka Dubaniowska, mieszkanka Wrocławia, to, co zobaczyła tuż przed zalaniem miasta przez powódź w lipcu 1997 roku.
Zobacz więcej na temat:  powódź Wrocław Opole klęska żywiołowa historia Polski HISTORIA katastrofa woda reportaż relacje

Audycja "Słowa i dźwięki" i archiwalny reportaż Janiny Jankowskiej "Powódź wszystkich Polaków, czyli dla przyszłości jedno spojrzenie"

6 lipca 1997 roku pierwsze wsie i miasteczka zostały zalane przez Nysę Kłodzką, Odrę, Prudnik i Złoty Potok. Rozpoczęła się powódź, nazwana później powdzią tysiąclecia. Z każdym dniem woda zalewała kolejne miejscowości. Reportaż Janiny Jankowskiej to wspomnienia lipca sprzed 27 lat. Pokazuje dramat powodzian i rolę radia w dniach kataklizmu.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Janina Jankowska powódź

"Powódź, spojrzenie wstecz" - reportaż Magdy Skawińskiej

Reportaż przypomina powódź sprzed 27 lat. W 1997 roku kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź, zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż w Jedynce Magda Skawińska powódź

"Topiel". Powódź z 1997 roku tłem obyczajowego thrillera

- W Głuchołazach, moim rodzinnym mieście, gdzie dzieje się akcja powieści, ta powódź się zaczęła. Tamtą noc i emocje towarzyszące zapamiętałem bardzo dobrze, ale już konkretne wydarzenia, które miały wtedy miejsce, musiałem bardzo dokładnie weryfikować - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" o swojej najnowszej książce Jakub Ćwiek.
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska Jakub Kukla KULTURA powódź