Maria Ruddick. Mistrzyni naśladowania dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 21:33
Gościnią "Popołudniówy" jest Maria Ruddick, która potrafi odtwarzać odgłosy ptaków w sposób doskonały. Niedawno została zwyciężczynią finału I Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków. W audycji opowiada, jak odkryła swój zaskakujący talent.  
Maria Ruddick naśladuje odgłosy ptaków w sposób doskonały
Maria Ruddick naśladuje odgłosy ptaków w sposób doskonałyFoto: Piotr Podlewski/Czwórka

13 września w Warszawie odbyły się I Mistrzostwa Polski w Naśladowaniu Ptaków. Ich uczestnicy imitowali odgłosy takich ptaków, jak bogatka, dziwonia, strzyżyk, wodnik i trzciniak. Doskonałe odwzorowanie głosu ostatniego z nich zapewniło zwycięstwo w finale Marii Ruddick.

W rozmowie z Piotrem Firanem Maria opowiada, jak przygotowywała się do udziału w konkursie i prezentuje próbkę swojego imponującego talentu.


Posłuchaj
18:56 Popołudniówa 03.10.2024 Maria Ruddick godz. 14.04.mp3 Maria Ruddick - mistrzyni naśladowania ptasich dźwieków

W fascynującym świecie dziwnych dźwięków

Maria Ruddick już jako dziecko odkryła w sobie talent, do naśladowania dźwięków otoczenia. Jak mówi jej fascynacja odgłosami nie ograniczała się tyko do ptasich treli.

- To nie było tylko naśladowanie ptaków, a naśladowanie całego wachlarza różnych dziwnych dźwięków (…). Od dziecka lubiłam być w centrum zainteresowania i popisywać się tymi umiejętnościami. Jako dziecko nie potrafiłam po prostu przełamać się i zapytać kogoś: "hej, mam na imię Maria. Czy chcesz być moim kolegą?". Zamiast tego szczekałam w piaskownicy i udawałam całą, całe zoo praktycznie. W tym roku dostałam diagnozę, że jestem na spektrum autyzmu. Więc okazuje się, że to wydawanie z siebie dziwnych dźwięków było moim sposobem na zawieranie znajomości - mówi.

Ta niezwykła umiejętność sprawiła również, że Maria Ruddick została aktorką:

- Poszłam na aktorstwo trochę właśnie z tego powodu, że w tym zawodzie mogę wykorzystać swoją fascynację do naśladowania nie tylko dźwięków, ale też emocji, min, sposobu chodzenia i mówienia.


Głosowe umiejętności Marii Ruddick można podziwiać m.in. na jej Instagramie. Jak mówi gościni audycji, jej filmiki na których naśladuje odgłosy mają bardzo pozytywny odzew wśród jej followersów.

A jak rozmówczyni Piotra Firana została finalistką Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków?

- Koleżanka wysłała mi wiadomość o konkursie i napisała, że koniecznie powinnam się zgłosić. Odpowiedziałam jej: ”Przestań. Ja na Mistrzostwa Polski?”. Ale wypełniłam  formularz zgłoszeniowy i oto teraz jestem tutaj – opowiada bohaterka audycji.


Zobacz także:


Finał I Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków

Czy Maria Ruddick udział w konkursie potraktowała, jak zadanie aktorskie?

- Podeszłam do tego na luzie. Dopiero na godzinę przed rozpoczęciem mistrzostw zreflektowałam się, że muszę się przygotować, bo inaczej zrobię z siebie jakieś totalne pośmiewisko. Ćwiczyłam więc bardzo intensywnie przez tę godzinę (…). Spodziewałam się, że to będzie kameralne wydarzenie na które przyjdą tylko uczestnicy i parę towarzyszących im osób, a okazało się, że były tłumy ludzi! Wszystko było poprowadzone świetnie i bardzo mi się podobało – mówi gościni ”Południówy” i zdradza dalej, jak przebiegał sam konkurs i czy po nim złapała bakcyla ornitologii

W trakcie audycji Maria Ruddick zaprezentowała też próbkę swojego imponującego talentu. 


***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: Maria Ruddick (Aktorka, zwyciężczyni I Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków) 

Data emisji: 3.10.2024

Godzina emisji: 14.04

AGJ/kmp

 

Czytaj także

Dźwiękonaśladownictwo, randkowanie i inne ciekawostki z życia ptaków

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 08:17
Dlaczego ptaki naśladują odgłosy pojazdów i urządzeń elektronicznych? Jakie cechy powinien posiadać idealny ptasi kandydat na męża? Jak zmiany klimatu odbijają się na zachowaniu ptaków i które z nich powróciły już do Polski z ciepłych krajów? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Migracje ptaków pod znakiem zapytania. Dlaczego niektóre gatunki zostają na zimę w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 10:44
Wraz z nadejściem jesieni rozpoczynają się migracje ptaków. Bociany już są w drodze do cieplejszych krajów, ale żurawie jeszcze się wahają i w niektórych rejonach Polski można obserwować ich siedliska. Co więcej, niektóre gatunki decydują się na nieopuszczanie naszego kraju. Z czego wynikają zmiany w ptasich podróżach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrozumieć śpiew ptaków. O tajemnicach, jakie kryją odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 12:56
Ćwierkot wróbli i skowronków, charakterystyczne dźwięki wydawane przez kukułki czy pianie koguta - ptasie rozmowy słyszymy regularnie za oknem i znamy z wiersza Juliana Tuwima. Czego dotyczą rozmowy naszych skrzydlatych przyjaciół? Tego wciąż nie wiemy. Ich odszyfrowaniem zajmuje się bioakustyka, czyli nauka o znaczeniu dźwięku w życiu zwierząt. Co do tej pory udało się ustalić badaczom?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy skrzydlate mają do siebie dystans? Marek Maruszczak o sekretach "głupich ptaków Polski"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 10:40
- Ptaki są potomkami dinozaurów, i to widać na każdym kroku - od ich spojrzeń i odgłosów, przez budowę szkieletu, aż po paskudny charakter - mówi Marek Maruszczak, który w książce "Głupie ptaki Polski" zdradza ich najskrytsze tajemnice. 
rozwiń zwiń