Polskie Radio
Section05

Adam Mickiewicz

"Dziady cz. II i IV" według Adama Mickiewicza. Słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Do domu greckokatolickiego księdza i jego dzieci przychodzi Pustelnik, jego dawny uczeń Gustaw, którego ksiądz w pierwszej chwili nie rozpoznaje. Opowiada on księdzu historię swojego życia i miłości, a przełomowe momenty tej historii odmierzane są biciem zegara. Zapraszamy na słuchowisko "Dziady cz. II i IV" według Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Dziady Andrzej Chyra Stanisław Brudny Robert Majewski Dariusz Kowalski Sara Lityńska Mariusz Bonaszewski Andrzej Mastalerz pr poleca

Adam Mickiewicz z wizytą u papieża. "Jak nie krzyczeć, kiedy ojczyzna zabita"

Według świadków Adam Mickiewicz podczas audiencji u Piusa IX – wiosną 1848 roku – był bardzo rozemocjonowany. Mówił przy tym ponoć takie rzeczy, na które urażony papież reagował: "Zapominasz się!". Jakie były okoliczności spotkań polskiego poety z Piusem IX?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo papież Rzym katolicyzm literatura niepodległość Włochy wiosna ludów poezja wspomnienie

Zygmunt Miłkowski. "Całe jego życie było pasmem działań konspiracyjnych"

- Należałem do tego rodzaju ludzi, co w społeczeństwach pełnią funkcję drożdży fermentacyjnych, niezbędnych do przeistaczania się społeczeństw na drodze rozwoju postępowego - pisał o sobie Zygmunt Miłkowski w opowieści biograficznej "Od kolebki przez życie".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Zygmunt Miłkowski Teodor Tomasz Jeż romantyzm Powstanie Styczniowe liga polska Roman Dmowski

Dawne zmiany w spisie lektur. "Czytać Mickiewicza?", wyjątki z "Chłopów", "Pamiętnik Mroczka"

Kanon lektur szkolnych – patrząc na jego dzieje od XIX wieku – zmieniał się z natury rzeczy. Wpływ na to miał i kontekst społeczno-polityczny, i cele nauczania, i przewartościowania na giełdzie literackich sław, i po prostu napływ nowych nazwisk. Niektórzy pisarze z tych list wydają się nieusuwalni, choć nawet i oni bywali czasem przedmiotem zażartych dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne PRL romantyzm szkoła literatura poezja

Zapachy stajni i tysiące wierszy, czyli jak powstawał "Pan Tadeusz"

190 lat temu Adam Mickiewicz zakończył pracę nad dziełem, które miało stać się najważniejszym – podniesionym do rangi narodowej epopei – tekstem polskiej literatury. Jak wyglądał rozłożony na kilkanaście miesięcy proces powstawania poematu? "Dławią mi w pieluchach Tadeuszka", miał mówić Mickiewicz o tym – jak się okazuje – wcale niełatwym dla niego czasie.
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura Paryż emigracja Litwa ojczyzna

"Z tą książką naród nie może zginąć". Radiowe głosy o "Panu Tadeuszu" i jego autorze

Światowy Dzień Radia i 190. rocznica powstania "Pana Tadeusza" to dobra okazja, by zajrzeć do przepastnych radiowych archiwów i przypomnieć kilka nagrań, w których pisarze, poeci czy aktorzy wypowiadają się o Adamie Mickiewiczu i jego arcypoemacie.   
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia 2024 literatura Jarosław Iwaszkiewicz Jacek Kaczmarski Allan Starski Tadeusz Różewicz wspomnienie