Magdalena Salik: literatura science-fiction nie musi precyzyjnie opisywać przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 21:06
- Wizje przyszłości w fantastyce naukowej traktuję bardziej jako scenerię, w której dzieje się jakaś fabuła, są jacyś bohaterowie, pojawia się jakiś język. To wszystko tak naprawdę dopiero opisuje właściwy temat. Oczywiście, jeśli wymyślimy sobie powieść, której akcja będzie się działa za 40 lat i opiszemy cały świat gadżetów, których ludzie będą używali, to w iluś tych predykcjach musimy trafić - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Salik.
Magdalena Salik
Magdalena SalikFoto: Mikołaj Starzyński

Jest laureatką Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jej ostatnie powieści to "Płomień" i "Wściek".

Posłuchaj
48:29 Dwójka OWZK 8.01.2025.mp3 Magdalena Salik o tym, jak w literaturze science-fiction opisywana jest przyszłość (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

"Płomień" - abstrakt jako punkt wyjścia

Pierwsza z książek opowiada o planowaniu wyprawy na Drugą Ziemię. - Zawsze myślałam o fabule tej powieści jako o stworzeniu pewnego problemu alternatywnego. Ta główna technologia, która stanowi modus operandi fabuły "Płomienia" to jest kolejny abstrakt, który nie istnieje i raczej nie będzie istniał. Wszystko kręci się bowiem wokół emulacji mózgu, czyli przeniesienia umysłu człowieka do komputera. Ta książka jest więc pomyślana jako coś, gdzie abstrakt ma służyć opowieści o jakimś problemie, uruchomieniu pewnego toposu literackiego - tłumaczyła Magdalena Salik.

Wizja, która może się spełnić

Z kolei w thrillerze "Wściek" autorka opisała rzeczywistość, w której na losy ludzi największy wpływ mają katastrofa klimatyczna, błyskawicznie rozwijająca się technologia i wielkie podziały klasowe.

Czytaj także:

- Jest to coś odwrotnego względem "Płomienia". Ta książka bezpośrednio korzysta z dyskursu, który toczy się wokół nas i próbuje sprawdzić, co się będzie działo za kilkanaście lat, a więc tak naprawdę za niedługo, jeśli pewne sprawy nie zostaną zmienione - opisywała pisarka i dziennikarka naukowa.

Z Magdaleną Salik rozmawialiśmy także o tym, jak od jej debiutu książkowego, czyli od pierwszego dziesięciolecia XXI wieku, zmieniły się obrazy przyszłości w literaturze popularnonaukowej. Autorka opowiadała o przekładaniu pojęć naukowych na język literacki, o światach science-fiction, które mają dla niej największe znaczenie oraz o wpływie pisarek i pisarzy na powszechną świadomość postępujących zmian klimatycznych, społecznych i tych związanych z rozwojem technologii.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Marta Strzelecka

Gość: Magdalena Salik (pisarka i dziennikarka naukowa)

Data emisji: 8.01.205

Godz. emisji: 19.10

dz/pg


Czytaj także

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 05:50
Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2024 06:00
– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
rozwiń zwiń