Polskie Radio
Section05

science-fiction

"Lem to nie jest jeden człowiek". Jak Philip K. Dick doniósł na Lema do FBI

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki fantastyka

Stanisław Lem. Pisarz uzależniony od czytania

- W pewnym momencie nie wyjeżdżał już na wakacje ani nie spotykał się z przyjaciółmi. Czytał wszystko - mówiła prof. Agnieszka Gajewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. - Kiedy szukał, w jakim tonie napisać "Summę technologiae", uznał, że najlepszy będzie Jan Chryzostom Pasek. Że Pasek pisał tak ładną polszczyzną. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura literatura polska fantastyka HISTORIA

"Diuna 2". Frank Herbert "stworzył świat, gdzie wszystko jest nowe i inne, a zarazem autentyczne"

"Diuna" Franka Herberta to dziś dzieło kultowe. Najbardziej zagorzali fani powieści traktują ją jak słowo objawione. W tej perspektywie może dziwić, że autor przez kilka lat nie mógł znaleźć wydawcy dla książki, a gdy ją w końcu wydrukowano, słabo się sprzedawała. Trzeba było czasu, by czytelnicza poczta pantoflowa wyniosła "Diunę" na szczyt popularności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA fantastyka fantasy literatura Wojciech Siudmak David Lynch książki

NASZ WYWIAD Sztuczna inteligencja. Futurolog: w obecnej postaci jest pożądana i pomocna, ale może się wymknąć spod kontroli

- Sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie czy farmaceutyce. Zresztą będzie się rozwijać w wielu kierunkach. Dzięki niej moglibyśmy produkować - tanio i z jakością - właściwie wszystko, czego potrzebuje nasza cywilizacja. Jednocześnie istnieje ryzyko, że wymknie się spod kontroli - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Marek Oramus, pisarz fantastyki, publicysta i futurolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sztuczna inteligencja technologie nowe technologie cyfryzacja rozwój komputery internet NAUKA społeczeństwo

Ursula K. Le Guin. Odważne eksperymenty w fantastycznych światach

- Twórczość Ursuli Le Guin to dla mnie przestrzeń, w której umiejscawia ona bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała w Polskim Radiu dr Marzena Adamiak. 22 stycznia 2018 roku zmarła Ursula K. Le Guin, popularna amerykańska pisarka spod znaku science fiction i fantasy, autorka m.in. cyklu "Ziemiomorze", a także poetka.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka fantasy literatura poezja USA filozofia psychologia HISTORIA

"Rebel Moon": nowy hit science fiction czy wariacja na temat "Gwiezdnych wojen"?

Na jednej z platform streamingowych przed świętami zadebiutuje film "Rebel Moon: - Część 1: Dziecko ognia". Reżyserem obrazu jest Zack Snyder, który na koncie ma m.in. filmy o Supermanie. Produkcja ma być początkiem nowego uniwersum, jednak wstępne recenzje są podzielone. Niektórzy zwracają również uwagę na mocną inspirację "Gwiezdnymi wojnami".
Zobacz więcej na temat:  Trójka kino Tomasz Miara Dawid Muszyński Zack Snyder KULTURA

"W nich cała nadzieja” - jak zrobić film science fiction w Polsce? Liczy się pomysł

Film Piotra Biedronia "W nich cała nadzieja" przenosi nas do postapokaliptycznej rzeczywistości. Mówi o samotności, poruszając ważne wątki. - Chcieliśmy pokazać, kilka ważnych tematów. Pojawia się problem związany z globalnym ociepleniem, a także z rozwojem sztucznej inteligencji - mówi reżyser w Czwórce. - To także temat, który kiedyś były fikcją, czyli uchodźcy klimatyczni. Wszystkie te zagadnienia udało się zawrzeć w niskobudżetowej produkcji.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Magdalena Wieczorek Czwórka Adam Smolarek Piotr Biedroń

Tłumaczka: Edgar Allan Poe patrzył na rozwój nauki jako na szersze zjawisko

Z książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" dowiadujemy się, że kapłan grozy i prekursor science fiction był także prawdziwym entuzjastą nauki rozkwitającej w początkach XIX w. - Ciekawym wątkiem, który porusza autor jest to, że w twórczości Poego widać przeświadczenie, że nauce nie można w całości zawierzyć. W przeciwnym razie może ona pchnąć świat, w kierunku, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał - mówiła w Dwójce tłumaczka Magda Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Edgar Allan Poe pisarz pisarze i poeci Jakub Kukla tłumacz biografia KSIĄŻKA Dwójka