Polskie Radio

50 lat od premiery "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy - audycja specjalna w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 22:00
Mija dokładnie pół wieku od premiery arcydzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy. "Ziemia obiecana", z Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Andrzejem Sewerynem w rolach wspólników usiłujących zbudować fabrykę na terenie przemysłowej Łodzi, była zrealizowana z ogromnym rozmachem. Jej budżet wyniósł ponad 30 mln zł. Zdjęcia na terenie całej Polski, w ciągu kilku miesięcy, kręciły dwie ekipy. Przygotowano łącznie 600 strojów. 
Premiera Ziemi obiecanej według Władysława Reymonta w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na ekranie prym wiedzie wielka trójka: Wojciech Pszoniak (L-Moryc Welt), Daniel Olbrychski (C-Karol Borowiecki) i Andrzej Seweryn (P-Maks)
Premiera "Ziemi obiecanej" według Władysława Reymonta w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na ekranie prym wiedzie wielka trójka: Wojciech Pszoniak (L-Moryc Welt), Daniel Olbrychski (C-Karol Borowiecki) i Andrzej Seweryn (P-Maks)Foto: PAP/Reprodukcja

Słuchaj Programu 1 Polskiego Radia w Playerze 


Film, który przez badaczy, krytyków i widzów uznawany jest za arcydzieło polskiej kinematografii, po raz pierwszy został pokazany publiczności 21 lutego 1975 roku.

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, która w pierwszej wersji, w odcinkach, ukazywała się w latach 1897-1898 w warszawskim "Kurierze Codziennym", to w pełni autorskie dzieło Andrzeja Wajdy - reżyser usunął wiele wątków, dopisując niezapomniane sceny filmowe, m.in. finałową, w której Karol Borowiecki, w przededniu rewolucji 1905 roku, wydaje rozkaz strzelania do robotników.

Czytaj także:

Audycja specjalna w radiowej Jedynce

Z okazji okrągłej rocznicy radiowa Jedynka zaprasza słuchaczy dziś w godz. 20.00-22.00, do wysłuchania audycji specjalnej "Mapa kultury" poświęconej "Ziemi obiecanej".

W pierwszej godzinie audycji porozmawiamy o historii ekranizacji. Gośćmi dziennikarki radiowej Jedynki, Martyny Podolskiej będą: aktorzy: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn i Anna Nehrebecka, scenograf Andrzej Haliński i dyrektorka Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska.

Druga godzina audycji będzie poświęcona historii Łodzi, jej włókienniczej tradycji. Porozmawiamy także o współczesnych łódzkich artystach. Wśród gości: Agnieszka Płoszaj (autorka powieści kryminalno-obyczajowych), Mariusz Wilczyński (łódzki reżyser animacji, malarz, performer, scenograf), Grażyna Bąkiewicz (łódzka pisarka, historyczka, nauczycielka) i  Marta Kowalewska (główna kuratorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi).


Czytaj także:


***

Na audycję specjalną "Mapa kultury" w piątek (21.02) w godz. 20.00-22.00 zaprasza Martyna Podolska.

kk