Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Opowieść o miłości, odwadze i inności. Pisarka napisała książkę o relacji z córką w spektrum autyzmu

Eliza Kącka napisała książkę o relacji ze swoją córką i z samą sobą. "Wczoraj byłaś zła na zielono" to wydawnictwo o życiu z dzieckiem, które jest w spektrum autyzmu. Pisarka nie używa jednak tego określenia w książce. Dlaczego? - Pocięcie prozy różnymi kwalifikacjami medycznymi oznacza zasugerowanie czegoś ludziom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska spektrum autyzmu Eliza Kącka

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dublin Irlandia Wielka Brytania Ameryka USA Stany Zjednoczone książki James Joyce sąd sądownictwo miasto awangarda Maciej Słomczyński tłumacz pisarz proza prawo

Grzegorz Kasdepke: udało się nam stworzyć książkę przygodową o Arturze Rubinsteinie

- Gdy Filharmonia Łódzka zaproponowała mi napisanie książki o Rubinsteinie, spytałem  czy zamiast biografii mógłby to być portret literacki, i to też nie w stylu realistycznym, a raczej kubistycznym. Tak, by pokazać bardziej jego osobowość, a nie przebieg życia - mówił w Dwójce Grzegorz Kasdepke, autor książki "Pan Artur gra nudzie na nosie! Czyli najdziwniejsza książka o Rubinsteinie".
Zobacz więcej na temat:  Artur Rubinstein Grzegorz Kasdepke Jakub Kukla biografia literatura Dwójka KULTURA Zobacz także

Stanisław Dygat: na co dzień nie pamiętam, że jestem literatem

– Wiem, że jest wielu pisarzy, dla których życie jest pretekstem, by o życiu pisać. Ja zaś biorę w życiu bardzo bezpośredni udział i nie czuję się pisarzem na co dzień – mówił Stanisław Dygat w radiowym wywiadzie w 1970 roku. Autor "Jeziora Bodeńskiego" często gościł na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Dygat Kalina Jędrusik PRL historia Polski HISTORIA literatura książki proza jezioro opowiadanie

"Hip hop jest historią" - książka Questlove'a o dziejach rapu

- To jest perfekcyjna książka, żeby wziąć ją do jednej ręki, do drugiej telefon z YouTube'em i lecieć przez te numery, o których ona wspomina - mówi Marceli Szpak, współtłumacz książki "Hip hop jest historią". Autorem pozycji jest Questlove, jeden z założycieli zespołu The Roots oraz sześciokrotny zdobywca nagrody Grammy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także MUZYKA hip-hop hip hop rap Michał Witak Numer Raz Marceli Szpak

Nie żyje Marcin Wicha, wybitny grafik, eseista i autor książek. Miał 53 lata

Marcin Wicha był laureatem Nagrody Literackiej "Nike" za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Zdobył z nią również Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Paszport Polityki. Jako grafik projektował okładki książek, czasopism, plakaty, znaki graficzne. Był przez wiele lat autorem komentarzy rysunkowych w "Tygodniku Powszechnym". Przypominamy jego rozmowę w Programie 2, z lutego zeszłego roku.  
Zobacz więcej na temat:  architektura literatura Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA design Dwójka Marcin Wicha Zobacz także