Polskie Radio
Section05

lalka

Czytamy "Lalkę" Bolesława Prusa!

"Znamy? To posłuchajmy". W serii wznowień polskiej klasyki powieściowej Wydawnictwo Marginesy opublikowało "Lalkę" Bolesława Prusa. Postanowiliśmy, wbrew zasadzie, że prezentujemy tylko Nową Prozę Polską, przeczytać na nowo "największe polskie dzieło sztuki powieściowej" (według autora Wstępu).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura literatura polska Bolesław Prus Karolina Gruszka Mirosław Zbrojewicz Łukasz Borowiecki Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Trójka

Fenomen "Lalki" Bolesława Prusa. Co wyróżnia tę powieść?

- Łączy ze sobą złożoną problematykę, fascynującego bohatera, a zarazem jest czytana z przyjemnością i zainteresowaniem przez wszystkie grupy i klasy społeczne - powiedział o "Lalce" prof. Ryszard Koziołek. Historia Stanisława Wokulskiego od ponad 130 lat fascynuje kolejne pokolenia Polaków i doczekała się nowego wydania.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Bolesław Prus Jakub Kukla Ryszard Koziołek

50 lat nauki lalkarstwa w Białymstoku. "Tata ogłosił rekrutację, a po fakcie ją zalegalizował"

- Mój tata Krzysztof Rau, jako dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, wpadł na pomysł, że potrzebuje wykształcić sobie aktorów lalkarzy. Przewidywał bowiem, że zespół z czasem zacznie się wykruszać i trzeba ściągnąć do niego świeżą krew - mówiła w Dwójce prof. Marta Rau związana z białostocką filią Akademii Teatralnej, która świętuje swoje 50-lecie.
Zobacz więcej na temat:  lalki Maria Czok teatr lalkowy teatr lalki Białystok Dwójka TEATR KULTURA Krzysztof Rau

Teatry lalek to sztuka tylko dla najmłodszych? "To stereotyp"

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej będzie wyjątkowa. Już po raz 30. w tym wyjątkowym wydarzeniu wezmą udział teatry i grupy studenckie z z Niemiec, Czech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, Armenii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Polski. Jacek Popławski z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej przybliżył nam to wydarzenie oraz opowiedział o tatrach lalkarskich, które nie są przeznaczone tylko dla młodych widzów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka teatr lalkowy

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza pisarz HISTORIA historia Polski Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

Wokulski znów zakochany! Powstanie kolejna ekranizacja "Lalki" według powieści Bolesława Prusa

W 2025 roku ruszyć mają zdjęcia do nowej filmowej adaptacji arcydzieła Bolesława Prusa. Za jej powstanie odpowiedzialny będzie Radosław Drabik, producent m.in. kasowego cyklu "Planeta singli", reżyserem zostanie znany z "Niebezpiecznych dżentelmenów" Maciej Kawalski, zaś autorem zdjęć będzie operator Piotr Sobociński Jr.
Zobacz więcej na temat:  ekranizacja Bolesław Prus HISTORIA historia Polski Warszawa

Historyczny "instagram" bogatych ludzi - czyli skąd wzięły się domki dla lalek?

Chociaż w Polsce klimat wojennej zawieruchy nie sprzyjał tworzeniu domków dla lalek, to za granicą były one jak portal społecznościowy dla bogatych ludzi. - Jeżeli ktoś miał letnią rezydencję, do której nie mógł zaprosić wszystkich, zamawiał ją sobie w miniaturze i stawiał w swoim domu w głównym salonie. W ten sposób wszyscy goście mogli ją podziwiać - wyjaśniła początki tworzenia miniaturowych domków Aneta Popiel-Machnicka, założycielka Warszawskiego Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek oraz pomysłodawczyni Międzynarodowego Dnia Domków Lalek.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom zabawki

Hina Matsuri - Japońskie Święto Lalek

W Japonii 3 marca (dawniej – trzeciego dnia trzeciego miesiąca księżycowego) obchodzi się tradycyjnie Święto Dziewcząt, nazywane również Świętem Lalek, Hina Matsuri. Tradycyjnie na dwa tygodnie przed tym dniem w najbardziej reprezentacyjnej części japońskich domów stawiane jest wielostopniowe podium przykryte czerwoną tkaniną. Na nim dziewczynki umieszczają komplet lalek zwany hina ningyo.
Zobacz więcej na temat:  folklor święta kultura ludowa Azja tradycja wiosna Japonia

Bolesław Prus w powstaniu styczniowym. "To było traumatyczne przeżycie"

Szedł do powstania przekonany, że to patriotyczny obowiązek. Z pola walki powracał z poczuciem, że jego pokolenie zostało oszukane przez organizatorów nieudanego zrywu. Pamięć o wojennym koszmarze dręczyła go przez resztę życia. Porażka romantycznego ducha była jednak początkiem nowej ścieżki życiowej - Aleksander Głowacki stał się Bolesławem Prusem.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Powstanie Styczniowe historia Polski HISTORIA 1963 literatura literatura polska książki Kielce Lublin Warszawa Rosja zbrodnie wojenne

O teatrze w którym główną rolę grają lalki

Spektakle lalkowe to takie, w których występują lalki poruszane przez aktorów. Taki aktor może być zarówno ukryty, jak i widoczny na scenie, traktując lalkę jako scenicznego partnera. Aktor, który porusza lalką, a więc ożywia ją na scenie nazywany jest lalkarzem bądź animatorem. Właśnie do teatru lalek wybrał się ostatnio smok Adaś, prowadzący Poranek w PRD. O swoich przeżyciach postanowił opowiedzieć w audycji. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci pacynki radio dla dzieci radio dla rodziców Poranek Polskiego Radia Dzieciom aktor wrzesień

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Bolesław Prus Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk