Polskie Radio
Section05

Eliza Orzeszkowa

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza lalka pisarz HISTORIA historia Polski Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

Orzeszkowa ratuje Traugutta, czyli pisarze wobec powstania styczniowego

Wielu polskich literatów – tych największych, ale i tych nieco już zapomnianych – miało bezpośredni lub pośredni związek z powstańczym zrywem 1863 roku. Walczyli w bitwach, należeli do Rządu Narodowego, pomagali ukrywać się generałom albo starali się, mocą swojego talentu, świadczyć o tym, co wówczas się wydarzyło.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego Adam Asnyk literatura Romuald Traugutt Stefan Żeromski wspomnienie HISTORIA

Roślinność w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wystawa w Bibliotece Narodowej

Eliza Orzeszkowa najważniejszą powieść dojrzałego okresu swojej twórczości, "Nad Niemnem", pisała w latach 1885–1886. Wiosenne i letnie miesiące spędzała wówczas w wiejskich okolicach Grodna, "botanizując" (gromadząc materiał roślinny do zielników, rozmawiając z miejscowymi lekarkami-zielarkami, zbierając lokalne nazwy roślin i informacje o przypisywanym im działaniu leczniczym). W zielniku z tamtego okresu zebrała blisko 460 roślin, w powieści wykorzystała nazwy 150 z nich, łącząc romantyczną "poetyczność" z pozytywistycznym realizmem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Narodowe Czytanie 2023 rośliny wystawa Biblioteka Narodowa

Białoruś "uczciła" Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". W Grodnie usunięto tablice poświęcone Orzeszkowej

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował o tym, że tablice upamiętniające Elizę Orzeszkową, autorkę powieści "Nad Niemnem", które znajdowały się przy cmentarzu w Grodnie "zniknęły". Do incydentu dochodzi w dniu kiedy obchodzimy dzień Narodowego Czytania i zagłębiamy się nad tą najsłynniejszą pozycją pisarki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Paweł Łatuszka Narodowe Czytanie reżim

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Marcin Kusy: cieszę się, że Polskie Radio promuje Narodowe Czytanie

- Z podziwem patrzę na artystów i aktorów, którzy przez wiele godzin mierzą się z kolejną lekturą - mówił o Narodowym Czytaniu 2023 Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz przeprowadziło szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego, gdzie czytano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Narodowe Czytanie 2023 Martyna Podolska Anna Stempniak Marcin Kusy Przemysław Stippa

Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej w Ogrodzie Saskim [ZOBACZ WIDEO]

Za nami XII odsłona Narodowego Czytania 2023 w Ogrodzie Saskim w Warszawie - wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, którego tegoroczną lekturą było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz wyemitowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego. Zapraszamy do obejrzenia wideo, jak również do posłuchania fragmentów "Nad Niemnem" w interpretacji dziennikarzy Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Narodowe Czytanie literatura Polskie Radio

Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" to powieść o życiu, które jest trudne

- "Nad Niemnem" jest powieścią o miłości, jest powieścią o powstaniu, ale przede wszystkim jest powieścią o życiu, które jest bolesne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska, historyk literatury. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Narodowe Czytanie 2023 Martyna Podolska Anna Stempniak

Podsumowujemy Narodowe Czytanie 2023: "Nad Niemnem" jest bardzo silnie zakorzeniona w krajobrazie Rzeczpospolitej [WIDEO]

Gros znamienitych polskich aktorów, wyjątkowa interpretacja dzieła oraz dziesiątki zainteresowanych słuchaczy. W Ogrodzie Saskim w Warszawie zakończyła się akcja Narodowego Czytania 2023. Inicjatywę, jak co roku, otworzyła para prezydencka. Trójka również była obecna na tym wyjątkowym wydarzeniu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.
Zobacz więcej na temat:  literatura Trójka

Nieukończony film "Nad Niemnem" z 1939 r. Scenariusz napisał Iwaszkiewicz

- To był film kręcony z bardzo dużym rozmachem i zarówno ekipa techniczna tego filmu to byli naprawdę wspaniali fachowcy, ale też obsada była naprawdę dopięta na ostatni guzik, bo zaproszono tutaj właściwie najwybitniejsze ówczesne siły aktorskie. W głównych rolach Justyny i Jana wystąpili Elżbieta Barszczewska i Jerzy Pichelski - tak Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej mówi o filmie "Nad Niemnem" powstającym w ostatnich tygodniach przed wybuchem II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Jakub Kukla film polski Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023

XII Narodowe Czytanie. Marcin Kusy: kolejna wspaniała odsłona, która zbliża nas do pięknych wyników

Z każdą odsłoną Narodowe Czytanie cieszy się coraz większą popularnością. - Przed nami wiele godzin fascynującej powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" - zapowiadał w Ogrodzie Saskim Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy tegoroczną lekturę.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Narodowe Czytanie 2023 Europa Martyna Podolska Anna Stempniak Marcin Kusy

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Jak Eliza Orzeszkowa przystąpiła do powstania?

- "Nad Niemnem" to utwór, który właściwie przyniósł nieśmiertelną sławę Elizie Orzeszkowej. Był pisany dwadzieścia lat po upadku powstania styczniowego, do którego właśnie się odnosi - mówiła profesor Ewa Paczoska z Uniwersytetu Warszawskiego, która odwiedziła plenerowe studio Programu 2 Polskiego Radia na Narodowym Czytaniu 2023. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem", Eliza Orzeszkowa i Ogród Saski

Narodowe Czytanie to największa w Polsce akcja upowszechniająca czytelnictwo i polską literaturę klasyczną. Tegoroczną lekturą - po którą sięgnęli czytelnicy w Polsce, ale też poza granicami kraju - jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W audycji "Jedyne Takie Miejsce" przenieśliśmy się do Ogrodu Saskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Narodowe Czytanie 2023 Sława Bieńczycka

Narodowe Czytanie 2023. Prezydent Andrzej Duda: "Nad Niemnem" to powieść o nas, o Polakach

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zainaugurował w Warszawie 12. edycję akcji Narodowe Czytanie lekturą Elizy Orzeszkowej: "Nad Niemnem" to powieść o nas, o Polakach, stąd właśnie jej piękno, stąd ciekawość, z którą mogę podejść do niej kolejne pokolenia". Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy tegoroczną lekturę.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Narodowe Czytanie 2023 Europa Martyna Podolska Anna Stempniak