Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Zostały tylko fasady". Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy

Straty dóbr kultury, których doznała Polska w latach 1939-1945, były wynikiem zarówno działań militarnych, jak i grabieży dokonywanych przez oddziały wojskowe. - Zewnętrzna powłoka Warszawy została odbudowana. Czyli fasady. Natomiast to, co znajdowało się wewnątrz, w kamienicach, pałacach, mieszkaniach prywatnych, tego już nie ma - mówi w radiowej Jedynce Ewa Witkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki malarstwo historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kradzieże Michał Wójcik Warszawa

Białoruś: młodzi patrioci na zniszczonym cmentarzu AK w Surkontach

W Dzień Wszystkich Świętych młodzi sympatycy portalu "Wirtualna Białoruś" z Grodzieńszczyzny upamiętnili poległych żołnierzy Armii Krajowej, odwiedzając cmentarz w Surkontach, zniszczony wcześniej przez reżim Łukaszenki. W atmosferze skupienia zapalili znicze, zawiesili biało-czerwone wstążki i odmówili modlitwę nad grobami tych, którzy zginęli w bitwie z NKWD – nazywanej "Kresowymi Termopilami".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Wszystkich Świętych historia Polski Kresy NKWD

Operacja "Dożynki". Niemcy mordują 42 tys. Żydów z Generalnego Gubernatorstwa

- Z głośników od rana rozbrzmiewały melodie walców Straussa, która zagłuszała nieustanny terkot karabinów maszynowych i krzyki konających - wspominał na antenie Polskiego Radia były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku. Była to największa jednostkowa eksterminacja dokonana w historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Majdanek Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi nazizm III Rzesza Holokaust

"Gdyby Francuzi mieli kogoś takiego, ogłosiliby go geniuszem". Karol Ludwik Koniński, zapomniany "religijny gwałtownik"

Jeśli chodzi o gwałtowność i radykalizm religijnej myśli porównywano go z Pascalem czy Kierkegaardem. Jego prowadzony podczas wojny dziennik był ważną lekturą dla Czesława Miłosza, Marii Janion czy Jarosława Marka Rymkiewicza. Karol Ludwik Koniński był postacią, która warta jest przypomnienia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia filozofia literatura dziennik msn21-historia

Polskie sieroty wywiezione do Nowej Zelandii. Audioserial Instytutu Pileckiego i Polskiego Radia

Osiemdziesiąt lat temu do Nowej Zelandii przypłynął statek z 733 polskimi dziećmi na pokładzie. Były to sieroty - ofiary sowieckich wywózek. W założeniu miały zostać w tym kraju do końca wojny. W praktyce większość z nich została tam już na zawsze.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wywózka historia Polski Nowa Zelandia dzieci Instytut Pileckiego Polskie Radio Jan Kanty Zienko Martyna Wojtkowska

Dzieci sybiraków na antypodach. Pahiatua, czyli "Mała Polska" w Nowej Zelandii

31 października 1944 roku do portu Wellington w Nowej Zelandii wpłynął okręt z grupą polskich dzieci, głównie sierot i półsierot, doświadczonych sowieckimi wywózkami. Było ich 733. Na antypodach miały mieszkać do końca wojny. Większość została na całe życie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia Syberia wywózka ZSRR dzieci represje Katyń Iran 1944 armia Andersa Związek Radziecki Związek Sowiecki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich komunizm Australia